Šiemet lietuviai dovanomis rūpinasi anksčiau ir skolinasi aktyviau

Finbee paskolos

Šiemet lietuviai dovanomis pradėjo rūpintis kur kas anksčiau nei pernai. Kartu prieššventiniu laikotarpiu stebimas išaugęs skolinimasis tiek dovanoms, tiek namų remontui ir medicininėms paslaugoms. Tiesa, palyginti su pernai, padaugėjo gyventojų, kuriems paskola dėl jų prasto kreditingumo negali būti suteikta.

Prekių perka trečdaliu daugiau nei pernai

„Šiemet matome ženkliai didesnį aktyvumą nuo „juodojo penktadienio“ ir jis tęsiasi iki šiol. Panašu, kad žmonės pirkti dovanas pradėjo anksčiau. Nuo „juodojo penktadienio“ turime  apie 30–35 proc. užsakymų augimą, palyginti su praeitų metų atitinkamu periodu. Krepšelio dydis išliko labai panašus, tik, priešingai nei pernai, šiemet kainos turi mažėjimo tendencijas 5–10 proc. ribose“, – komentuoja interneto parduotuvės „Varle.lt“ pardavimų vadovas Justinas Kaušinis.

Jis pastebi, kad pirkimo išsimokėtinai mastai šiuo laikotarpiu, palyginti su pernai, išlieka stabilūs: „Išsimokėtinai žmonės perka už labai įvairias sumas: nuo 100 iki kelių tūkstančių eurų. Dominuoja maždaug 500–600 eurų išsimokėjimo suma“.

Interneto parduotuvės duomenimis, šiemet labai aktyviai perkami elektroniniai gyvūnėliai – jie kol kas populiariausi, taip pat pirkinių krepšelyje nestinga „Lego“, įvairių garso prekių, plaukų džiovintuvų, formavimo prietaisų, dulkių siurblių, gazuotų gėrimų gaminimo aparatų.

Poreikis paskoloms išaugo bene ketvirtadaliu

Tarpusavio skolinimo platformos „Finbee“ vadovas Darius Noreika sako, kad šiemet prieššventiniu laikotarpiu, paskutinę lapkričio ir pirmomis gruodžio savaitėmis, stebimas išaugęs žmonių poreikis skolintis. Didesnis skolinimosi augimas fiksuojamas būtent lapkričio paskutinę savaitę – 25 proc. daugiau nei pernai.

Šiemet lapkričio pabaigoje–gruodžio pradžioje gauta apie 23 proc. daugiau paraiškų paskolai gauti, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tiesa, išduota paskolų tik 11 proc. daugiau. Taip yra dėl to, kad šiemet dėl finansavimo kreipėsi daugiau gyventojų, kurių kreditingumas neatitinka reikalavimų paskolai gauti.

Iš viso šiemet per kelias praėjusias savaites bendras paskolų portfelis pasiekė virš 1 mln. eurų. Vidutinė paskolos suma – 3 502 eurai, pernai ji buvo – 3 389 eurai.

„Daugiausiai žmonės šiemet prieš šventes skolinasi vartojimui, tai reiškia įvairiems daiktams įsigyti, kasdienėms padidėjusioms išlaidoms, tarp jų ir dovanoms, taip pat matome bene perpus išaugusį skolinimąsi namų remontui (paskola būsto remontui) bei medicininėms išlaidoms. Panašu, kad šiemet aktyviau investuojama į pastaruosius dalykus. Viena priežasčių gali būti išaugusios kainos arba neplanuotos išlaidos. O štai skolintis atostogoms prieššventiniu laikotarpiu šiemet visai nematome poreikio, nors pernai jis buvo“, – komentuoja D. Noreika.

Jis pastebi, kad šiemet prieššventiniu metu daugiau negu pernai skolinasi moterys, taip pat pastebimai išaugo skolinimasis tarp priešpensinio amžiaus ir vyresnių negu 35 metai klientų. Beveik du kartus išaugo susituokusių klientų skolinimasis ir apie 70 proc. – išsiskyrusiųjų.

D. Noreika | Finbee

Reikšmingi patarimai prieš skolinantis:

  • Prieš skolindamiesi atsakingai įvertinkite, kam panaudosite pasiskolintus pinigus. Jei skolinatės kasdienėms išlaidoms padengti, nes nepakanka uždirbamų pajamų, reikėtų labai gerai pasverti savo galimybes mokėti paskolos įmokas ateityje.
  • Jeigu Jums nuolat pritrūksta pinigų pragyventi, paskola problemą išspręs tik laikinai, tačiau tuomet, kai reikės mokėti paskolos įmokas, problema tik dar labiau pagilės. Juk ir toliau truks pinigų, tačiau dar reikės mokėti ir paskolos įmokas.
  • Paskola internetu gali būti tinkamas pasirinkimas, jeigu pinigų pritrūko tik laikinai. Būtinai įsivertinkite, kad gaudamas įprastas pajamas, paskolą sugebėsite grąžinti.
  • Nepamirškite, kad per šventes nereikėtų per daug atsipalaiduoti ir išlaidauti, ypač skolintais pinigais.

Taip pat gali būti įdomu