Ko reikia, kad gautumėte paskolą verslui?

Papildomos lėšos mažoms ir vidutinėms įmonėms padeda plėtoti svarbiausius procesus, užtikrina sklandžią veiklą, leidžia pasivyti konkurentus ir padidinti pelningumą. Vienas geriausių būdų reikiamas lėšas gauti kuo greičiau – paskola verslui. Verslo paskolos vis labiau populiarėja augant smulkiajam ir vidutiniam verslui. 76 proc. besiskolinančių įmonių nurodo, kad lėšas jos naudos verslo plėtrai.

Šiuo metu verslo paskolas teikia komerciniai bankai, kredito unijos, vartojimo paskolų bendrovės ir sutelktinio finansavimo platformos. Lietuvos banko 2019 m. pirmojo pusmečio duomenimis, mažų įmonių grupėje buvo atmesta net 61 proc. paskolų paraiškų, o vidutinių įmonių grupėje – 29 proc. Šie skaičiai tik įrodo, kad daugelis įmonių, teikdamos paraiškas, daro esminių klaidų ir nežino, ko reikia norint gauti verslo paskolą. Tad kokių esminių klaidų daro paraiškų teikėjai ir kaip padidinti šansus gauti paskolą?

Paskola verslui: kodėl svarbu tinkamai pasiruošti?

Daugelis verslo paskolų paraiškų atmetamos dėl to, kad klientai kreipiasi nepasiruošę. Ką svarbu numatyti?

Kam tiksliai skolinamasi ir kiek pinigų reikės? Kreipdamiesi į paskolas teikiančią bendrovę jau turite tiksliai žinoti, kur investuosite skolinamus pinigus ir kokią savo verslo problemą norite išspręsti. Verslo paskolas teikiančios įmonės labai prieštaringai vertina klientus, besivadovaujančius požiūriu „kiek duosite, tiek bus gerai“.

Realus scenarijus. Dažnai verslo paskola besidominčios įmonės vadovaujasi pernelyg optimistišku scenarijumi: mano, kad investavus skolintas lėšas įmonės pardavimai ir pelnas tolygiai augs, nepasitaikys nemokių klientų ir partnerių ir t. t. Tačiau imant paskolą reikėtų pagalvoti ir apie kitus scenarijus: kaip pavyks vykdyti įsipareigojimus, jei įmonė praras dalį klientų ir pardavimai smuks, jei tiesiog nepavyks laikytis numatyto plano. Tarkime, paskolų verslui paraiškas vertinantys specialistai išmano ne tik rinką, verslo specifiką, bet įvertina ir ekonomikos ciklų įtaką. Todėl paskolos galite negauti vien dėl pernelyg optimistinių prognozių: dažnai geriau rinktis konservatyvųjį scenarijų.

Nors ne visada būtina pateikti įmonės finansinius dokumentus, tačiau paskolą lengviau gausite pateikę atnaujintas finansines ataskaitas ar pajamų deklaracijas. Taip pat daugiau galimybių gauti verslo paskolą turėsite, jei:

  1. Jūsų verslo pajamos proporcingai didėja.
  2. Nuosavas kapitalas sudaro bent 25 proc. bendrojo įmonės kapitalo.
  3. Paskolų ir EBITDA santykis neviršija 4.
  4. Įmonės likvidumo koeficientas – bent 1,2.

Paskola verslui: ar pasidomėjote reikalavimais?

Kiekviena paskolas teikianti bendrovė taiko skirtingus reikalavimus. Labai dažnai paraiškos atmetamos, nes klientai nepasidomi reikalavimais paskolų gavėjams. Pavyzdžiui, teikiantieji verslo paraišką „Finbee“ asmenys turi atitikti vos 3 minimalius reikalavimus:

  • Būti įregistravę įmonę ir veiklą vystyti mažiausiai 3 mėn. iki teikiant paraišką. Beje, bankai neteikia verslo paskolų įmonėms, veiklą vykdančioms trumpiau nei 1 m.
  • Neturėti pradelstų skolų. Kiekviena bendrovė skolindama siekia išvengti rizikos, o kredito istorija parodo, kiek mokus besiskolinantis asmuo ir kaip geba vykdyti įsipareigojimus.
  • Neturėti neigiamų atsiliepimų apie įmonės prekes/paslaugas. Svarbus kriterijus svarstant paraišką – kokiais atsiliepimais dalijasi įmonės klientai.

Kaip gauti verslo paskolą geresnėmis sąlygomis?

Vien gauti paskolą neužtenka: su itin aukštomis palūkanomis ją gali suteikti bet kuris bankas ar paskolų bendrovė. Visai kas kita – pasiskolinti ypač geromis sąlygomis. Įprastai geresnių skolinimo sąlygų galite tikėtis, jei:

  1. Įkeisite nekilnojamąjį turtą. Verslo paskola su turto įkeitimu padeda išvengti dalies formalumų, gauti didesnę sumą, bet su mažesnėmis palūkanomis. Įprastai kuo didesnės vertės turtas įkeičiamas, tuo didesnę paskolą galima gauti. Kredito įstaigos daug palankiau vertina likvidų nekilnojamąjį turtą.
  2. Paskola bus užtikrinama su direktoriaus arba akcininko asmenine garantija. Tai reiškia, kad jei įmonė taptų nemoki, už paskolą atsakys garantiją pasirašęs (laidavęs) asmuo. „Finbee“ platformoje tokio tipo paskolos finansuojamos ir kur kas greičiau.

Paskola verslo pradžiai: kaip ją gauti?

Viena populiariausių rinkoje – paskola verslo pradžiai. Bet visų pirma reikia turėti gerą verslo idėją, šiuolaikinė rinka – viskuo perpildyta, tad vis sunkiau rasti sėkmingo verslo nišą. Todėl finansų ekspertai būsimiesiems verslininkams siūlo „pamatuoti“ savo idėją: mažiausiomis sąnaudomis išbandyti testinį produktą ar paslaugą, pasitarti su verslo konsultantais. Puikiai rinką išmanantys ekspertai pateiks konstruktyvių patarimų, pabandys idėją įvertinti pagal kelis galimus scenarijus (sėkmės, nesėkmės atvejai, mažesnis nei tikėtasi augimas), padrąsins arba atvirkščiai – patars tobulinti esamą arba ieškoti naujos verslo idėjos.

Bankų ir kredito unijų kaip potencialių paskolos teikėjų kandidatūra dažnai atmeta dėl itin sudėtingų skolinimo sąlygų, ilgo paraiškų vertinimo proceso ir biurokratijos: labai dažnai pastangos ir sugaištas laikas neatsiperka, ypač jei norima pasiskolinti santykinai nedideles sumas.

Paskola verslui pradėti

Kaip jau minėta, jei paskolą verslui pradėti bandysite gauti iš banko, gali tekti pereiti tikrus kryžiaus kelius, o galiausiai vis tiek teks kreiptis į specializuotas sutelktinio finansavimo platformas, daug dažniau suteikiančias verslo paskolas. Be to, „FinBee“ siūlo vienas lanksčiausių sąlygų rinkoje. Paskolos suskirstytos pagal kone kiekvienos įmonės poreikius – nuo  paskolų jaunam, ką tik veiklą pradėjusiam verslui iki paskolų verslui vystyti (iki 500 tūkst. Eur).

Daugiau apie paskolas verslui sužinosite pažiūrėję šį trumpą filmuką.

„Finbee“ verslo paskolas klientai vertina ne tik dėl patrauklių palūkanų (0,67 proc./mėn.), bet ir dėl paprasto proceso ir draugiško aptarnavimo.

Mūsų klientai „Mama, aš sergu“ ir „City Boxing“ nepameluos: smulkiajam verslui pritrūkus lėšų investicijoms, į pagalbą atskuba sutelktinio finansavimo platformos. Plačiau apie tai, kokie minimalūs kriterijai taikomi norint gauti tokią paskolą  ir kokius namų darbus reikėtų atlikti prieš kreipiantis į sutelktinio finansavimo platformą, galite sužinoti čia.

Taip pat gali būti įdomu