Prieš kreipiantis verslo paskolos: kokių klaidų nedaryti?

Finbee verslo paskola

Dėl verslo paskolos besikreipiantis verslas, ypač smulkesnės bendrovės, dažnai kartoja tas pačias klaidas, dėl kurių pačios sau pakiša koją ir negauna taip reikalingų pinigų plėtrai ar veiklai užtikrinti. Alternatyvaus finansuotojo „Finbee Verslui“ vadovas Tomas Mačiulaitis apžvelgia dažniausiai pasitaikančias klaidas ir dalijasi naudingais patarimais, kaip jų išvengti.

Informacijos stoka

Kai kurios įmonės vengia detaliau papasakoti, kuo užsiima ar kam joms reikalinga paskola.

Patarimas. Verslai turi suprasti, kad ši informacija būtina siekiant suvokti veiklos modelį ir finansavimo poreikį. Nebijokite papasakoti apie savo verslą – kredito analitikams priimant sprendimus labai svarbu suprasti, kuo užsiima įmonė, kokie verslo planai ir ko reikia jiems įgyvendinti. Turint šią informaciją apie verslą, susidaro kur kas aiškesnis paveikslas ir gali būti pritaikomas geresnis finansavimo pasiūlymas.

Netiksli informacija

Dažnai pasitaiko neatitikimų įmonių finansinėse ataskaitose, kurios būna užpildytos neatsakingai, kai, pavyzdžiui, įmonės balanso ataskaitoje turtas neatitinka įsipareigojimų. Pasitaiko net ir tokių atvejų, kai bendrovės tikslingai nuslepia informaciją savo pateiktuose banko išrašuose ar pateikia apskritai ne savo verslo banko išrašus, ko gero, manydamos, jog niekas nepastebės.

Patarimas. Finansines ataskaitas užpildyti reikia itin atsakingai: duomenys turi būti tikslūs, atspindėti tikrą įmonės paveikslą ir pateikti laikantis apskaitos taisyklių. Taip pat pelno-nuostolio ataskaita turi atitikti realias įmonės gaunamas pajamas bei atitinkamai būti susieta su nepaskirstytu pelnu. Taip pavyks sutaupyti laiko ir finansavimo pasiūlymą gauti kur kas greičiau.

Paskolos verslui - Finbee

Rizikų valdymas

Neretai finansavimo kreipiasi įmonės, kurios įsteigtos vos prieš mėnesį ar kelis, dar negeneruojančios pajamų.

Patarimas. Itin jaunoms įmonėms verslo finansavimas yra gyvybiškai svarbus, tačiau paprastai įmonė veiklą turi vykdyti tęstinai bent 3 mėnesius ir būti sugeneravusi apie 15–20 tūkst. eurų apyvartą. Pradėdami veiklą, pasistenkite iš karto atsakingai įvertinti galimybes užtikrinti veiklos tęstinumą ir gerą kredito istoriją. Įmonės turi suprasti, kad finansinis partneris privalo įvertinti galimą riziką, įskaitant ir tai, kaip paskola verslui bus grąžinta.

Neišgryninti poreikiai ir galimybės

Mažesni verslai ne visada gerai apgalvoja, ar jie pajėgūs pasiskolinti tam tikrą sumą. Pavyzdžiui, smulki įmonė teikia paraišką 100 000 Eur finansavimui dviem mėnesiams, tačiau, tik sudėliojus preliminarų grafiką, pamatoma, kad paskolos įmoka yra didesnė nei gaunamos pajamos ir paskolos aptarnauti tiesiog nepavyktų.

Patarimas. Papildomas finansavimas neabejotinai gali padėti įmonei augti ir plėstis, tačiau užtikrintai įvertinti galima tik istorinę ir dabartinę įmonės finansinę situaciją. Prieš teikdami finansavimo paraišką, įvertinkite pinigų srautus bei jau esamus įsipareigojimus. Dažnu atveju finansavimo suma yra apytiksli įmonės vidutinei mėnesio apyvartai.

Žingsniai, padėsiantys gauti finansavimą užtikrinčiau ir operatyviau

  • Skirkite laiko tarpinėms finansinėms ataskaitoms paruošti – jaunam verslui, ypač tam, kuris neturi ilgos istorijos, teikiant finansavimo paraišką rekomenduojama pasidalinti tarpinėmis finansinėmis ataskaitomis.
  • Laiku atsiskaitykite su savo partneriais bei tiekėjais. Finansinės įstaigos, vertindamos paskolų paraiškas, visada atsižvelgia į mokumo istoriją. Kredito biurai suteikia informaciją apie istorinius vėlavimus, turto areštus – ši informacija neigiamai paveikia verslo kredito balą ir sumažina galimybę gauti finansavimą palankiomis sąlygomis.
  • Skolinimosi apimtis geriau auginkite dažniau, bet mažesnėmis sumomis. Rekomenduojama finansavimą planuotis ketvirčiui.

Taip pat gali būti įdomu