Bendri klausimai

Tarpusavio skolinimo platforma yra platforma, kur žmonės skolina pinigus vieni kitiems. Dėka šios finansinės paslaugos, paskolų suteikimas tapo inovatyvesnis ir skaidresnis ir paskolų gavėjams, ir paskolų davėjams. Siekiant suvaldyti skolinimo riziką, investuotojai įprastai ją diversifikuoja, t. y. į vieną paskolą paprastai investuoja nuo keliasdešimt iki daugiau nei šimto paskolų davėjų, taip sumažindami galimą nuostolį paskolos gavėjo nemokumo atveju.

P2P skolinimo modelis atsirado 2005 metais Didžiojoje Britanijoje ir šiuo metu yra populiarus visame pasaulyje. Daugiausia internetinių platformų yra sukurta JAV ir Jungtinėje Karalystėje. Pastarosios vyriausybė taip pat investuoja per šalyje veikiančias P2P skolinimo platformas.

Augantis žmogus – verslui arba žmogus – žmogui skolinimo populiarumas rodo, jog investuotojai įvertino galimybę uždirbti daugiau, prisiimant didesnę riziką, bet nepaliekant pelno bankams ar kitoms finansinėms institucijoms.

Finbee – tai tarpusavio skolinimo ir sutelktinio finansavimo platforma, įkurta 2015 metais. FinBee tikslas yra tapti lyderiaujančia tarpusavio skolinimo platforma Lietuvoje.

Visos finansinės operacijos tarp investuotojų ir paskolų gavėjų yra atliekamos per mokėjimų partnerį UAB „Elektroninių pinigų bitė“. Siekiant maksimalaus saugumo, klientų lėšos yra visiškai atskiros nuo įmonės lėšų, saugomos depozitinėje sąskaitoje ir yra laikomos klientų nuosavybe.

UAB „Finansų bitė“ yra įrašyta į Lietuvos banko vartojimo kreditų davėjų ir tarpusavio skolinimo platformų operatorių sąrašą. UAB „Elektroninių pinigų bitė“ turi Lietuvos banko išduotą elektroninių pinigų įstaigos ribotos veiklos licenciją. UAB „Finansų bitė verslui“ yra įrašyta į sutelktinio finansavimo platformų sąrašą. Mūsų veiklą prižiūri Lietuvos bankas.

Finbee yra tarpusavio skolinimosi ir sutelktinio investavimo platforma (P2P), kuri sujungia tuos, kurie nori pasiskolinti, su tais, kurie ieško įvairių investavimo galimybių.

Telefonu: +370 5 2199529
El. paštu: [email protected] arba [email protected]
Darbo laikas:
Pir. – Ketv. nuo 8 iki 20 valandos,
Pen. nuo 8 iki 17 valandos,
Šeš. / Sek. nuo 10 iki 16 valandos,
Verslo klientams:
Pir. – Pen. nuo 9 iki 18 valandos.

Finbee klientų atsiliepimus renkame keliais būdais: iki 2019 m. rugsėjo 6 d. Finbee klientai atsiliepimą apie Finbee paslaugas galėjo palikti naudojantis savo Finbee paskyra. Nuo 2019 m. rugsėjo 6 d. Finbee klientai atsiliepimą apie Finbee paslaugas gali pateikti Platformoje registruotu el. paštu ar telefonu, siekdami užtikrinti, kad atsiliepimas yra tikras ir gautas iš tikro kliento. Pasiliekame teisę skelbti ne visus, o tik atrinktus klientų atsiliepimus. Gerbdami savo klientų privatumą, atsiliepimo autoriaus vardą pakeičiame ir naudojame asociatyvią iliustraciją.

Finbee klientų įvertinimus renkame atlikdami NPS (Net Promoters Score) apklausą. Pateikiame klientų įvertinimo balų vidurkį. Klientų įvertinimą renkame ir atnaujiname kartą per pusę metų.

Investavimas Finbee

Bendri klausimai

Investuoti Finbee platformoje galite, jei:

  • Turite banko sąskaitą Europos ekonominėje bendrijoje (EEA) veikiančiame banke (EEA šalių sąrašą galite raste čia);
  • Esate vyresnis nei 18 metų;
  • Turite galiojantį asmens tapatybės dokumentą.

Jei norite tapti investuotoju Finbee ir atitinkate nurodytus kriterijus, Jums reikėtų užsiregistruoti kaip investuotojui Finbee tinklapyje. Užsiregistravus turėtumėte užpildyti kliento pažinimo anketą (KYC), parengtą laikantis LR Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo reikalavimų. Kai anketa yra patvirtinama, norint pradėti skolinti reikia papildyti savo Finbee paskyrą piniginėmis lėšomis.

Minimali investavimo suma yra 10 EUR. Tai yra ir minimali vieno pasiūlymo skolinti suma. Jums nereikia turėti didelio portfelio, kad galėtumėte pradėti investuoti FinBee. Siekiant išskaidyti riziką, į kiekvieną paskolą rekomenduojame investuoti mažomis dalimis. Vieną paskolą vidutiniškai sufinansuoja nuo keliasdešimt iki daugiau nei šimtas investuotojų, nes maksimali vienam paskolos gavėjui vieno investuotojo galima paskolinti suma yra 500 EUR (remiantis LR Vartojimo kredito įstatyme numatytais reikalavimais). Verslo paskoloms investavimo apribojimas nėra taikomas. Skolinant lėšas daugeliui paskolos gavėjų mažomis sumomis, vienam paskolos gavėjui nevykdant savo finansinių įsipareigojimų, Jūs patirsite mažesnę žalą savo paskolų portfeliui. Siūlome pradėti skolinti nedideles sumas pinigų, kad suprastumėte ir įvertintumėte FinBee veikimo principus ir investavimo riziką ir tik po to pradėti skolinti reikšmingas sumas.

Norėdami pasipildyti Finbee paskyrą perveskite norimą sumą pagal žemiau pateiktus mokėjimo rekvizitus.

Mokėjimo informacija
Gavėjas: UAB „Elektroninių pinigų bitė“
SWIFT kodas: INDULT2X
Bankas: AS „Citadele banka“ Lietuvos filialas
Sąskaitos numeris: LT967290099016897761

Nepamirškite mokėjimo paskirtyje nurodyti unikalaus Jūsų sąskaitos numerio, kurį rasite prisijungę prie savo Finbee paskyros..

Pavedimą privalote atlikti iš asmeninės banko sąskaitos. Lėšos bus grąžinamos tik į tą banko sąskaitą, iš kurios buvo gautas pavedimas.

Pinigų įskaitymas ir išmokėjimas į savo banko sąskaitą yra nemokami.

Prašome atkreipti dėmesį, kad lėšų įskaitymai ir išmokėjimai Finbee gali užtrukti iki 1 darbo dienos.

Lėšų įskaitymai ir išmokėjimai Finbee gali užtrukti iki 1 darbo dienos.

Pateiktas pasiūlymas skolinti yra neatšaukiamas. Teikiant pasiūlymą skolinti Jūs sutinkate, kad pasiūlymas yra neatšaukiamas. Jeigu nutiko taip, kad pateikėte pasiūlymą, kurį norite atšaukti, po paskolos išmokėjimo Jūs visada galite pasinaudoti antrine rinka ir parduoti savo paskolos dalį kitam investuotojui.

Savo Finbee paskyroje spauskite skiltį „Sąskaita“, tuomet skiltį „Išsimokėti lėšas“, įveskite norimą išsimokėti lėšų sumą. Nurodyta suma bus grąžinta per 1 darbo dieną į Jūsų banko sąskaitą. Jei paskyroje matote informaciją, kad Finbee paskyra nėra susieta su Jūsų banko sąskaita, susisiekite su mumis el. paštu: [email protected].

Atlikite pavedimą į Finbee iš asmeninės banko sąskaitos, kurią norite susieti su Finbee paskyra ir mokėjimo paskirtyje nurodykite „Jūsų vartotojo vardas. Sąskaitos keitimas“. Atlikus pavedimą, banko sąskaita bus pakeista per 1 darbo dieną.

Remiantis Vartojimo kredito įstatymo 2 straipsnio 4 punktu, vartojimo kredito privatiems asmenims palūkanos yra skaičiuojamos tik nuo tos paskolos dalies, kurią paskolos gavėjas gavo ir gali laisvai disponuoti. Palūkanos nėra skaičiuojamos nuo tos dalies, kurią paskolos gavėjas skiria sutarties sudarymo mokesčiui sumokėti.

Sutarties sudarymo mokesčio dydis priklauso nuo kliento kredito reitingo ir paskolos termino. Investuojant pirminėje rinkoje galite matyti laukelius „Investuojama suma“ ir „Paskolos suma“. „Investuojama suma” yra Jūsų skolinama lėšų suma. Antroji suma – „Paskolos suma” yra suma, nuo kurios yra skaičiuojamos gautinos palūkanos. Paskolos gavėjas per visą paskolos terminą su įmokomis grąžins visą “Investuojamą sumą”, t. y. atgausite visą paskolintą lėšų sumą.

Ši palūkanų apskaičiavimo tvarka galioja tik fizinių asmenų vartojimo paskoloms. Verslo paskoloms palūkanos yra skaičiuojamos nuo visos investuojamos sumos.

Visos vartojimo paskolos FinBee yra grąžinamos anuiteto metodu. Tai yra paskolos gavėjas visą paskolos terminą moka vienodo dydžio įmokas, kurios susideda iš grąžinamos paskolos dalies, palūkanų ir administravimo mokesčių. Investuotojai taip pat grąžinamą kredito dalį ir palūkanas gauna kas mėnesį. Palūkanos yra mokamos nuo negrąžintos kredito sumos, t.y. nuo kredito likučio, todėl skaičiuoti palūkanas nuo visos kredito sumos visam paskolos terminui yra neteisinga, nes paskolos gavėjas su įmokomis kas mėnesį dalį kredito grąžina. Tarkime, jei paskolinote 100 EUR, pirmąjį mėnesį palūkanas gausite nuo visos paskolintos sumos atėmus dalį skirtą sutarties sudarymo mokesčiui dengti. Antrąjį mėnesį palūkanas gausite jau nuo mažesnės kredito sumos, nes dalį kredito paskolos gavėjas grąžino su pirmąją įmoka. Jūsų suteiktos paskolos likutis nuo 100 EUR per visą paskolos terminą sumažės iki 0 EUR. Jei norite apytiksliai pasiskaičiuoti gautiną grąžą, siūlytume paskolos sumą dalinti iš 2 ir tuomet skaičiuoti gautinas palūkanas.

Palūkanų norma, mokama už paskolas, priklauso nuo paskolos gavėjo kredito reitingo bei paskolos termino. Prieš investuojant į paskolą Jums yra pateikiama papildoma detali informacija apie tikėtiną uždarbį su prielaida, kad paskolos gavėjas įmokas mokės laiku:

  1. paskolos suma – suma, nuo kurios bus skaičiuojamos palūkanos,
  2. preliminari grąža – gautinų palūkanų suma per visą terminą su prielaida, kad paskolos gavėjas įmokas mokės laiku,
  3. XIRR rodiklis – tarpusavio skolinime įprastai naudojamas rodiklis, kuris parodo metinę grąžą, įvertinus investuotą sumą bei planuojamas ateities įmokas. Rodiklis apskaičiuotas su prielaida, kad paskolos gavėjas įmokas mokės laiku.

Kiekvienas iš šių skaičių yra preliminarūs. Realūs skaičiai gali skirtis dėl:

  1. FinBee taikomo paskolų grąžinimo grafiko generavimo algoritmo,
  2. apvalinimo paklaidų,
  3. faktinių paskolos gavėjo mokėjimų,
  4. kitų faktorių.

Pažymėtina, kad per tarpusavio skolinimo ir sutelktinio finansavimo platformas investuotojams yra sukurta galimybė ženkliai diversifikuoti investicijas ir skolinti mažas sumas. Tokia galimybė yra esminis tarpusavio skolinimo  ir sutelktinio finansavimo platformos variklis, kuris užtikrina, kad yra daug investuotojų, sutinkančių skolinti savo lėšas mažomis sumomis. Padidinus minimalią investuojamą sumą kyla grėsmė prarasti labai ženklią dalį investuotojų, nes platforma taptų nebepatraukli smulkesniems investuotojams. FinBee platformoje minimali investuojama suma yra 5 EUR. Kadangi smulkiausias piniginis mato vienetas yra 1 centas, o investavus mažą sumą ir generuojant detalius grąžinimų grafikus, kuriuose išskiriama kiekvieną įmoką sudaranti suma (kuri dažnu atveju būna mažesnė nei 1 centas), atsiranda paklaidos. Užtikriname, kad FinBee deda visas pastangas siekdama šias paklaidas minimizuoti.

Pirmiausia apskaičiuojama investuotojui priklausančių palūkanų suma už visą paskolos terminą. Taip užtikriname, jog investuotojas uždirbs tokią grąžą, kokia priklauso ir kokia buvo rodoma kaip preliminari prieš investuojant.

Toliau generuojant kiekvienos įmokos palūkanas tikrinama, ar jau sugeneruotų įmokų suma neviršija bendros investuotojui priklausančios palūkanų sumos. Jei dėl apvalinimo paklaidų sugeneruotų įmokų palūkanos pradeda viršyti investuotojui priklausančią sumą, paskutinių įmokų palūkanos nustatomos kaip 0 EUR. Jei nustatoma, kad investuotojas gauna per mažai palūkanų, paskutinės įmokos padidinamos. Taip yra užtikrinama, kad investuotojams bus išmokama tiksliai tokia palūkanų suma, kokia priklauso.

Generuojant paskolos ir sutarties mokesčio grąžinimus taikomas panašus principas. Paskolos ir sutarties mokesčio grąžinimo suma turi tiksliai sutapti su investuota suma, taigi skirtingai nuo palūkanų stulpelio, šie stulpeliai yra susiję tarpusavyje. Dėl apvalinimo paklaidų susidaręs skirtumas išlyginamas padidinant ar pamažinant paskutinių įmokų sutarties mokesčio grąžinimus. Dėl šios priežasties sutarties sudarymo mokesčio stulpelio suma gali skirtis nuo to, kas buvo rodoma prieš investuojant.

Pažymėtina, jog paskolos ir sutarties mokesčio grąžinimas savo esme yra identiški skaičiai. Vienintelis skirtumas tik tai, jog remiantis LR Vartojimo kredito įstatymu, nuo sutarties mokesčio negali būti skaičiuojamos ir investuotojams išmokamos palūkanos. Kadangi palūkanų generavimas yra atskiras procesas ir visiškai nesusijęs su pateiktų stulpelių reikšmėmis, skirtumas tarp paskolos grąžinimo ir sutarties sudarymo mokesčio grąžinimo visų įmokų sumos yra neaktualus mokėjimo grafikų generavimui.

Tarpusavio skolinimo veikloje įmokas investuotojams moka paskolos gavėjas pagal savo paskolos grąžinimų grafiką. Gautos įmokos yra išdalinamos investuotojams pagal jų gražinimų grafikus. FinBee vieną paskolą sudaro vidutiniškai 130 paskolų dalių, todėl dalinant įmokas vėlgi atsiranda paklaidos dėl apvalinimo. Kadangi platforma veikia kaip tarpininkas, ji privalo užtikrinti, kad investuotojams būtų išdalinama tiksliai tokia suma, kokia buvo gauta iš paskolos gavėjo. Kad tai būtų užtikrinta, generuojant paskolų dalių grąžinimų grafikus yra tikrinama, ar kiekvienos įmokos suma neviršija paskolos gavėjo įmokos sumos pagal paskolos grafiką. Dėl apvalinimo paklaidų susidaro skirtumai, kurie išlyginami per paskutines investuotas sumas. Kad būtų aiškiau žemiau pateikiamas pavyzdys:

Paskolos gavėjas sumoka 130 EUR įmoką, kurią reikia išdalinti 150 investuotojų po 0.866666 EUR (suapvalinus gauname 0.87 EUR). Tokiu atveju investuotojams reikia išdalinti 130.50 EUR, t. y. daugiau nei sumokėjo paskolos gavėjas. Tokius neatitikimus sprendžiame generuodami grąžinimų grafikus.

Susidarę skirtumai išlyginami per paskutines investuotas sumas, todėl paskutinių investuotų sumų grąžinimų grafikai turi didesnes paklaidas nei kiti.

Vienam paskolos gavėjui per 12 mėnesių negalite paskolinti daugiau nei 500 EUR, t. y. į vieną fizinio asmens paskolą negalite investuoti daugiau nei 500 EUR. Verslo paskoloms investavimo apribojimas nėra taikomas. Jokie kiti limitai investicijoms Finbee platformoje nėra taikomi.

Susisiekite su mumis el. paštu [email protected] ir nurodykite, kad norite panaikinti paskyrą. Susisiekti turite iš sistemoje registruoto el. pašto. Atkreipiame dėmesį, kad laikantis LR Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo, LR vartojimo kredito įstatymo bei Bendrojo duomenų apsaugos reglamento, tam tikrais nustatytais atvejais (kai FinBee kyla įstatyminė pareiga saugoti tam tikrus investuotojo ar paskolos gavėjo duomenis) Jūsų paskyra gali būti deaktyvuota, tačiau duomenys joje bus ištrinti tik suėjus įstatymuose nustatytiems terminams.

Taip, įmonės per Finbee platformą gali investuoti į vartojimo ir verslo paskolas. Norėdami pradėti investuoti kaip juridinis subjektas, kreipkitės į mus telefonu +370 (5) 219 9529 arba el. paštu [email protected]

Visos UAB „Elektroninių pinigų bitė“ vardu atidarytoje depozitinėje sąskaitoje esančios lėšos yra investuotojų asmeninė nuosavybė. FinBee bankroto atveju, visos depozitinėje sąskaitoje esančios lėšos būtų grąžintos investuotojams. UAB „Elektroninių pinigų bitė“ priklausanti depozitinė sąskaita yra visiškai atskirta nuo UAB „Finansų bitė“, UAB „Finansų bitė verslui“ ir UAB „Elektroninių pinigų bitė“ turto. Investuodami į paskolas sudarote tiesiogines sutartis su paskolų gavėjais, todėl net ir FinBee bankroto atveju, paskolų sutartis liktų galioti. Remiantis Lietuvos bankui pateiktu ir suderintu Veiklos tęstinumo planu, bankroto atveju galiojančių Jūsų paskolos sutarčių administravimą perims kita įmonė, su kuria yra pasirašyta sutartis. Veiklos tęstinumo planas yra skirtas maksimaliai apsaugoti investuotojų interesus bankroto atveju.

Investavimas pasinaudojant tarpusavio skolinimo platformomis, taip pat kaip ir investavimas į kitus finansinius instrumentus, yra susijęs su rizikos prisiėmimu. Dėl šios priežasties, prieš pradėdami investuoti į neapsaugotas vartojimo paskolas, turite tinkamai įvertinti savo, savo šeimos ar savo verslo finansinę padėtį ir su investavimu susijusią riziką.

Paskolos, į kurias investuojate per Finbee platformą, nėra apdraustos indėlių draudimu ar užtikrintos nekilnojamo turto įkeitimu (išskyrus, verslo paskolas, prie kurių nurodyta kitaip), taip pat nėra garantuojama, kad klientas, kuriam paskolinote pinigų tinkamai vykdys savo finansinius įsipareigojimus.

FinBee netaiko atpirkimo garantijos (angl. buy-back guarantee).

Investavimo rizikos laipsnį, paskolas, į kurias investuoti, ir kitus kriterijus pasirenka pats investuotojas, todėl Finbee neprisiima atsakomybės už investuotojų patirtus nuostolius.

Jeigu nuspręsite nutraukti naudojimosi sutartį Finbee platforma, nuo sutarties nutraukimo momento nebegalėsite toliau investuot. Jeigu sutarties nutraukimo metu vis dar turėsite aktyvių paskolų sutarčių, pagal kurias bus gaunamos įmokos ateityje, galėsite šias paskolas parduoti antrinėje rinkoje ir išsimokėti laisvas lėšas į savo banko sąskaitą. Jeigu nuspręsite neparduoti turimų paskolų ir toliau gausite įmokas, susikaupusias laisvas lėšas galėsite išsimokėti į Jūsų asmeninę banko sąskaitą tol, kol visos turimos paskolos bus pilnai grąžintos arba parduotos antrinėje rinkoje.

Dirba pilnu etatu – asmuo, dirbantis samdomą darbą pilnu etatu.
Dirbantis nuosavoje darbo vietoje – savo darbo vietą susikūręs asmuo (ūkininkai; individuali veikla; verslo liudijimas; direktorius savo įmonėje, kurioje yra iki 2 darbuotojų).
Dirba nepilnu etatu – asmuo dirbantis samdomą darbą nepilnu etatu (mažiau nei 40 valandų per savaitę).
Pensininkas – pensiją gaunantis asmuo.

Auto skolinimas

Pervesti lėšų į AutoSkolinimo portfelį nereikia. AutoSkolinimo portfeliai naudoja Jūsų Finbee paskyroje esančias laisvas lėšas. AutoSkolinimo portfeliuose galite nusistatyti Jūsų pageidaujamą portfelio dydį, jei nenorite, kad AutoSkolinimo portfelis skolintų visas laisvas lėšas esančias paskyroje.

Pasitikrinkite, ar AutoSkolinimo portfelis nėra pasiekęs nustatyto portfelio dydžio. Jei portfelio dydis yra pasiektas, pasirinkite didesnį skaičių arba pasirinkite neribotą portfelio dydį.

Portfelio dydis apriboja, kiek lėšų norite paskolinti per pasirinktą AutoSkolinimo portfelį. AutoSkolinimo portfelyje galite pasirinkti neribotą portfelio dydį arba galite pasirinkti norimą sumą. AutoSkolinimo portfelis skolins paskyroje esančias laisvas lėšas, kol bus pasiektas Jūsų pasirinktas portfelio dydis. Kai portfelio dydis bus pasiektas, portfelis neteiks naujų pasiūlymų skolinti iki tol, kol suteiktų paskolų likučiai nesumažės. Pavyzdžiui, pasirinkote portfelio dydį 1000 EUR, AutoSkolinimo portfelis teiks pasiūlymus skolinti, kol paskolins 1000 EUR ir skolinimas sustos. Paskolos gavėjams sumokėjus keletą paskolos įmokų ir suteiktų paskolų portfeliui sumažėjus, AutoSkolinimo portfelis vėl pateiks pasiūlymų skolinti lėšas, kad suteiktų paskolų portfelis būtų lygus pasirinktam portfelio dydžiui.

Peržiūrėkite AutoSkolinimo portfelio nustatymus, ar visi skolinimo kriterijai parinkti tinkamai. Taip pat pasitikrinkite, ar nepasirinkote, kad portfelio dydis lygus 0 EUR. Jei visi kriterijai parinkti tinkamai, o portfelio dydis nustatytas daugiau nei 0 EUR, susisiekite su mumis el. paštu: [email protected].

Paskolų išieškojimas

Išieškojimo procesas pradedamas vykdyti nuo 4 vėlavimo dienos. Tuomet klientui išsiunčiamas pranešimas el. paštu dėl vėluojamos įmokos. Vėliau su klientu bandoma susisiekti telefono skambučiais, sms žinutėmis, el. laiškais. Siunčiami pranešimai su raginimu sumokėti pradelstas įmokas registruotu laišku į paskolos gavėjo gyvenamąją vietą.

Paskolos sutartis gali būti nutraukta sulaukus bent 90 dienų vėlavimo. Sulaukus 90 dienų vėlavimo, klientui yra siunčiamas pranešimas dėl kredito sutarties nutraukimo. Išsiuntus šį pranešimą paskolos gavėjui suteikiamas 14 dienų terminas pasidengti įsiskolinimą. Jei įsiskolinimas per šį terminą nėra padengiamas, kliento sutartis yra laikoma nutraukta. Tuomet kreipiamės į Teismą dėl skolos priteisimo. Gavus teismo nutartį ir jai įsigaliojus, su vykdomuoju raštu kreipiamės į antstolius. Tuomet išieškojimą vykdo antstoliai.

Informaciją apie darbą su vėluojančiais mokėti paskolos gavėjais galite matyti skiltyje „Aktyvios paskolos“ -> išskleiskite norimos paskolos informaciją -> skiltis „pranešimai“. Jei kyla papildomų klausimų dėl darbo su vėluojančiu klientu, susisiekite su mumis el. paštu [email protected] ir nurodykite dominančios paskolos numerį.

Jokie papildomi mokesčiai už skolų išieškojimą investuotojams nėra taikomi. Visi pinigai, kuriuos pavyksta susigrąžinti iš skolininko, yra pervedami investuotojams (išskyrus būtinąsias vykdymo išlaidas, sumokamas antstoliams; teismo žyminį mokestį; kitas su skolos išieškojimu susijusias tiesiogines išlaidas).

Blogomis paskolomis yra laikomos tokios paskolos, kurias paskolos gavėjai vėluoja mokėti daugiau nei 91 dieną. Blogos paskolos nebūtinai reiškia, kad tai yra Jūsų patirti nuostoliai. FinBee yra atsakinga už išieškojimo procesą ir atstovauja investuotojų interesus vykdant išieškojimą. Išieškojimas yra vykdomas ir blogomis laikomoms paskoloms. Informaciją apie darbą su vėluojančiais mokėtis paskolos gavėjais galite matyti skiltyje „Aktyvios paskolos“ -> išskleiskite norimos paskolos informaciją -> skiltis „pranešimai“. Jei kyla papildomų klausimų dėl darbo su vėluojančiu klientu, susisiekite su mumis el. paštu [email protected] ir nurodykite dominančios paskolos numerį.

Paskolų portfelio lentelėje yra pateikiami visų vėluojamų virš 91 dienos paskolų kredito likučiai, t.y. visa likusi mokėti paskolos suma. Tai leidžia įvertinti Jūsų turimo paskolų portfelio kokybę, atsižvelgus į paskolų vėlavimus. Skaičius „Blogos paskolos“ rodo virš 91 dienos vėluojančių paskolų vėluojamas įmokas be palūkanų, t.y. tik pradelstą mokėti paskolos dalį. Skirtumas tarp paskolų portfelio lentelės ir blogų paskolų skaičiaus yra tas, kad pirmasis rodo visą paskolos likutį, o skaičius „Blogos paskolos“ rodo tik vėluojamą mokėti paskolos dalį. Vėluojamos palūkanos nėra priskiriamos prie „Blogų paskolų“. Neatgauta ir vėluojanti kredito dalis yra Jūsų nuostolis, nes neatgavote paskolintų lėšų, tuo tarpu negautos palūkanos yra negautos pajamos, bet ne nuostolis, to dėl prie „Blogų paskolų“ nėra priskiriamas.

Taip pat norime pabrėžti, kad „Blogų paskolų rodiklis nebūtinai rodo Jūsų nuostolius, ši suma vis dar gali būti išieškota iš paskolos gavėjo ir grąžinta Jums. FinBee ir toliau dirba su tokių paskolų išieškojimu.

Dažniausiai pelno rodiklis sumažėja dėl atsiradusių naujų paskolų, kurias vėluojama mokėti daugiau nei 91 d. arba prisidėjusios dar vienos vėluojamos įmokos, paskolos, kuri vėlavo jau anksčiau (t. y. dėl išaugusio blogų paskolų rodiklio). Kai paskolos gavėjas vėluoja mokėti paskolos įmokas virš 91 dienos, paskolos įmokos be palūkanų yra atimamos iš gautų palūkanų sumos, kad matytumėte savo investicijų pelną, jei paskolos gavėjas nesumokėtų vėluojamų paskolos įmokų, įvertintumėte savo paskolų portfelio kokybę bei pelną po galimų nuostolių. Pelno skaičiavimas yra tik teorinis ir ši suma padidėtų ir susilygintų su gautomis palūkanomis, jei paskolos gavėjai pasidengs vėluojamas įmokas ir nebūsite vykdęs jokių antrinės rinkos operacijų. Svarbu paminėti, kad tai yra teorinis skaičiavimas, jokių lėšų už blogas paskolas FinBee iš Jūsų paskyros neatskaito.

Dėl išaugusio blogų paskolų rodiklio, taip pat gali sumažėti ir paskyros vertės rodiklis.

Antrinė rinka

Jei norite parduoti savo turimą paskolos dalį kitam investuotojui antrinėje rinkoje, prisijunkite prie savo FinBee paskyros, eikite į skiltį „Portfelis“ -> „Aktyvios paskolos“ -> prie norimos parduoti paskolos spustelėkite „Parduotuvės vežimėlio“ ikonėlę, tuomet spauskite „Parduoti“. Parduodant paskolą antrinėje rinkoje turite nustatyti paskolos kainą ir pardavimo terminą. Paskolą galite parduoti su nuolaida arba premija. Paskolos pardavimas su premija arba nuolaida reiškia, kad paskolą galite parduoti brangiau nei paskolos likutis (paskola su premija) arba pigiau nei paskolos likutis (paskola su nuolaida). Jei paskolą norite parduoti su 5 proc. nuolaida, rašykite „-5“, tuomet paskolą parduosite už 5 proc. mažesnę kainą nei paskolos likutis. Jei norite parduoti paskolą su 5 proc. premija, rašykite „5“, tuomet paskolą parduosite už 5 proc. didesnę kainą nei paskolos likutis. Jei norite paskolą parduoti už paskolos likutį, rašykite „0“. Tuomet pasirinkite paskolos pardavimo terminą antrinėje rinkoje.

Paskolą parduoti antrinėje rinkoje galite įkelti pardavimui ne ilgesniam laikui nei yra likę iki artimiausios mokėjimo dienos, dėl šios priežasties, jei matote klaidos pranešimą ir paskolos dalies nepavyksta įkelti pardavimui, pakoreguokite paskolos pardavimo terminą.

Antrinėje rinkoje negalite parduoti paskolų su statusu „Laukiama įmokos“. Šias paskolas pabandykite parduoti po kelių dienų, kai nebus paskolos įmokos diena.

Finbee taikomi mokesčiai

Investuotojams taikomas 1 Eur/mėn. sąskaitos aptarnavimo mokestis. Jokie kiti smulkūs ir / ar atskiri mokesčiai, įskaitant prekybą antrinėje rinkoje nėra taikomi. Naujiems investuotojams taikomas nemokamas 6 mėnesių nuo užsiregistravimo Finbee platformoje laikotarpis. Plačiau

Gyventojo pajamų mokestis

Gyventojų pajamų mokestis yra mokamas nuo visų gautų palūkanų (išskyrus taikomą 500 EUR lengvatą), nepriklausomai nuo to, ar šias gautas pajamas reinvestuojate, t. y, perskolinate, ar laikote FinBee paskyroje, ar išsimokate į savo banko sąskaitą.

Pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus, patirtų nuostolių atskaityti iš gautų palūkanų pajamų galimybės nėra.

Pagal galiojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus, FinBee teikia informaciją apie Jūsų platformoje uždirbtas palūkanas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). Uždirbtos palūkanos yra apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu, o informaciją apie jas galite rasti savo kasmetinėje pajamų deklaracijoje.

Primename, kad nuo 2018 m. sausio 1 d. gautų palūkanų už suteiktas paskolas per tarpusavio skolinimo platformą ar sutelktinio finansavimo platformą suma neviršijanti 500 EUR per mokestinį laikotarpį yra laikoma neapmokestinamosiomis pajamomis.

Pagal galiojančius teisės aktus, FinBee yra atsakinga už mokėtino gyventojų pajamų mokesčio (GPM) surinkimą iš investuotojų, kurie nėra nuolatiniai Lietuvos Respublikos gyventojai. GPM tarifas yra 15 proc. ir jis yra automatiškai nuskaičiuojamas nuo uždirbtų palūkanų gavus paskolos įmoką.

Jei nesate nuolatinis Lietuvos Respublikos gyventojas ir gyvenate valstybėje, kuri turi pasirašiusi Dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį su Lietuvos Respublika, užpildžius reikiamus dokumentus, galite susimažinti taikomą GPM tarifą. Susisiekite su mumis el. paštu [email protected], pateiksime visą reikalingą informaciją norint susimažinti taikomą GPM tarifą.

Skolinimasis Finbee

Sprendimą dėl paskolos suteikimo priimame per 1 dieną. Atsakymus dėl paskolos suteikimo siunčiame el. paštu.

Atkreipiame dėmesį, jog mūsų darbo laikas yra:

Pir. – Ketv nuo 8 iki 20 valandos,

Pen. nuo 8 iki 17 valandos,

Šeš. / Sek. nuo 10 iki 16 valandos,

Verslo klientams:

Pir. – Pen. nuo 9 iki 18 valandos.

Sprendimą dėl paskolos suteikimo priimame per 1 dieną, o paskolą Jums išmokame ne vėliau kaip po 2-3 darbo dienų, kai pasirašote paskolos sutartį. Jei paskolos suma yra didesnė nei 5000 EUR, paskolos išmokėjimas gali užtrukti iki savaitės.

Norėdami sumokėti įmoką Finbee, perveskite reikalingą lėšų sumą pagal žemiau pateiktus mokėjimo rekvizitus.

Mokėjimo informacija

Gavėjas: UAB „Elektroninių pinigų bitė“

SWIFT kodas: INDULT2X

Bankas: AS „Citadele banka” Lietuvos filialas

Sąskaitos numeris: LT967290099016897761

Nepamirškite mokėjimo paskirtyje nurodyti savo Finbee paskyros vartotojo vardo.

Įmokas galima mokėti anksčiau nustatytos mokėjimo dienos. Pervestos lėšos bus saugomos Jūsų Finbee paskyroje ir atėjus mokėjimo dienai paskolos įmoka bus nuskaityta automatiškai. Detalią informaciją apie mokėtinas sumas galite matyti savo Finbee paskyroje.

Įmoką galite pervesti naudojantis el. bankininkyste, nuvykus į banko skyrių, PayPost ar Perlo terminaluose. Jei įmoką už Jus moka kitas asmuo, prašome mokėjimo paskirtyje nurodyti, už ką yra mokamos kredito įmokos.

Prašome atkreipti dėmesį, kad lėšų įskaitymai Finbee gali užtrukti iki 1 darbo dienos.

Taip, paskolą galite anksčiau nei nustatytas paskolos terminas. Jei norite sužinoti, kokia yra tiksli grąžintina paskolos suma, prašome susisiekti su mumis el. paštu [email protected] ir laiške nurodyti planuojamą išankstinio grąžinimo datą. Išankstinio grąžinimo sumą pateikiame per 3 darbo dienas el. paštu. Nurodyta išankstinio grąžinimo suma galioja 2 dienas nuo sumos pateikimo. Jei išankstinio grąžinimo sumą pervedate vėliau nei per 2 dienas nuo jos pateikimo, prašome susisiekti su mumis ir pasitikslinti mokėtiną sumą.

Kai anksčiau laiko grąžinama paskolos suma viršija 2320 EUR per bet kurį dvylikos mėnesių laikotarpį, turėsite sumokėti kompensaciją. Kompensacijos dydis priklauso nuo likusio paskolos termino. Jeigu laikotarpis nuo vartojimo kredito grąžinimo anksčiau nustatyto termino datos iki sutartos vartojimo kredito sutarties pabaigos datos yra ilgesnis kaip vieneri metai, kompensacijos dydis yra 1%. Kitais atvejais kompensacijos dydis yra 0.5% anksčiau nustatyto termino grąžinamos vartojimo kredito dalies.

Paskolą per 14 dienų nuo paskolos suteikimo galite grąžinti be jokių mokesčių ar papildomų sąlygų.

Kiekvienas paskolos gavėjas nenurodydamas priežasties turi teisę atsisakyti paskolos Sutarties per 14 kalendorinių dienų nuo sutarties sudarymo dienos.

Grąžinimo tvarka:
– per 14 dienų nuo sutarties sudarymo dienos informuokite mus elektroniniu paštu [email protected]  ar registruotu laišku (adresu Vilniaus g. 4-10, Vilnius, Lietuva, LT-01102) apie Paskolos Sutarties atsisakymą.
– perveskite pasiskolintą sumą į nurodytą FinBee sąskaitą.

Jei susiduriate su finansiniais sunkumais ar manote, kad negalėsite laiku įmokėti mėnesinės įmokos, prašome nedelsiant su mumis susisiekti telefonu +37067473164 arba +37067246906 ar el. paštu: [email protected]. Jei pradelsite mokėti įmoką, su Jumis susisieks FinBee darbuotojas. Jei įmoka pradelsiama sumokėti daugiau nei 3 dienas ar sumokėjote ne visą paskolos įmoką, Jums nebus pritaikyta nuolaida atsiskaitymo rizikos valdymo mokesčiui bei privalėsite padengti kitas su skolos administravimu susijusios išlaidos (antstolių, bylinėjimosi ir kt.). Jei pradelsite mokėti daugiau įmokų, Jūsų paskolos sutartis bus vienašališkai nutraukta, bus kreipiamasi į teismą dėl Jūsų skolos priteisimo ir skola išieškoma per antstolius. Atkreipiame dėmesį, jog vėluodami susigadinsite kredito istoriją, dėl ko ateityje gali būti labai sudėtinga arba neįmanoma gauti paskolos būstui ar vartojimui.

Verslo paskolos

Telefonu: +370 682 05578
El. paštu: [email protected]
Pir. – Pen. / 9:00 – 18:00

LR juridiniai asmenys – paskolos gavėjai, iki kitų kalendorinių metų balandžio 15 dienos, privalo VMI pateikti tinkamai užpildytą deklaracijos FR0711 formą apie per kalendorinius metus iš fizinių asmenų gautas paskolas, kurių kiekvienos suma yra lygi arba didesnė kaip 600 eurų. Taip pat per kalendorinius metus fiziniams asmenims grąžintas paskolas ar jų dalis, neatsižvelgiant į grąžintos paskolos dalies sumą. Finbee Verslui pateiks šiai deklaracijai užpildyti reikalingus duomenis apie paskolų davėjus.

Invega atnaujino dalinio palūkanų kompensavimo programą, ja gali pasinaudoti įmonės, kurios gavo Avietės lėšų (dauguma paskolų anuitetiniu grąžinimo grafiku iki 36 mėn. trukmės). Dėl dalyvavimo programoje siūlome kreiptis tiesiogiai į Invegą (Ieva Petrauskaitė tel nr. 8 5 210 6391 ar el. paštu [email protected] ). Dokumentų sąrašą galite rasti čia.

UAB “Finansų bitė verslui” veiklą organizuoja vadovaudamasi LR Sutelktinio finansavimo įstatymu. Jei neišgirdome Jūsų pastabų ar nusivylėte mūsų paslauga, norime Jūsų paprašyti kreiptis į mūsų įmonės vadovą tiesiogiai telefonu 8 655 57450 arba el. paštu [email protected].

Kaip teikti nusiskundimą Lietuvos bankui, galite sužinoti čia.
Kaip teikti nusiskundimą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai, galite sužinoti čia.

Paskolos mokesčiai priklausomai nuo Paskolos rizikos lygio yra:
Fiksuotos palūkanos nuo 0,59% per mėnesį
Vienkartinis sutarties administravimo mokestis tarp 0,7% ir 4,20% nuo Paskolos sumos, tačiau ne mažiau kaip 150 Eur.
Mėnesinis administravimo mokestis nuo 0,12% iki 0,41% per mėnesį

Vienkartinis skolos administravimo mokestis (taikomas kaskart vėluojant) – 25 Eur.

Pažymų auditui parengimas – 50 Eur
Pažymos parengimas „Pažyma dėl papildomų įsipareigojimų prisiėmimo” – 50 Eur
Pažymos parengimas „Sutikimas parduoti įkeistą turtą” – 50 Eur
Sutikimo parengimas „Sutikimas dėl hipotekos pabaigos (išregistravimo)” – 100 Eur
Sutikimo parengimas „Sutikimas antriniam įkeitimui“ – 100 Eur

Svarbu paminėti, kad iki 50% sumokėtų palūkanų galima susigražinti pasinaudojant finansavimu investicijoms. Daugiau informacijos rasite čia.

Investavimas į verslo paskolas

Finbee Verslui aiškiai supranta, kad investuotojai, pasitikėdami mūsų platforma, tikisi kuo didesnės finansinės grąžos. Dėl to savo veikloje itin didelį dėmesį skiriame mokių klientų paieškai, klientų patikrinimo ir rizikos valdymo procesams.

Investavimas pasinaudojant sutelktinio finansavimo platformomis, taip pat kaip ir investavimas į kitus finansinius instrumentus, yra susijęs su rizikos prisiėmimu. Dėl to, prieš pradėdami investuoti į paskolas, turite tinkamai įvertinti savo, savo šeimos ar savo verslo finansinę padėtį ir su investavimu susijusią riziką.

Paskolos, į kurias investuojate per Finbee Verslui platformą, nėra apdraustos indėlių draudimu, taip pat nėra garantuojama, kad klientas, kuriam paskolinote pinigų, tinkamai vykdys savo finansinius įsipareigojimus, todėl yra galimas visiškas arba dalinis investuotų lėšų ar pelno praradimas.

Jei nuspręsite išsiimti investuotas lėšas anksčiau nei jas privalo grąžinti paskolos gavėjas, tai galėsite padaryti pasiūlydami kitiems investuotojams įsigyti Jūsų turimas investicijas į paskolas. Priklausomai nuo kitų investuotojų paklausos, norimas parduoti investicijas gali tekti parduoti su nuolaida arba gali išvis jų nepavykti parduoti.

Investavimo rizikos laipsnį, paskolas, į kurias investuoti, ir kitus kriterijus pasirenka pats investuotojas, todėl Finbee Verslui neprisiima atsakomybės už investuotojų patirtus nuostolius.

Paskolos Finbee platformoje, pažymėtos skydelio ikona yra apsaugotos asmenine savininko ar direktoriaus garantija. Tai reiškia, jog jei verslo įmonė negalės vykdyti savo įsipareigojimų, išieškojimas bus nukreiptas į įmonės savininką. Labai svarbu garantijos nepainioti su laidavimu. Skolininko prievolės įvykdymas užtikrinamas garantija, o ne laidavimu todėl, kad laidavimas yra šalutinė prievolė, t. y. pripažinus kredito sutartį negaliojančia pasibaigtų ir laiduotojo atsakomybė. Garantija yra savarankiška prievolė ir garanto atsakomybė išliktų. Tai yra labai svarbus aspektas, kuris iš esmės užkerta kelius atsikratyti atsakomybės teisiniu keliu ir itin ženkliai sumažina investavimo riziką investuotojui. Platesnę informaciją galite rasti čia.

Operatoriaus akcininkai, turintys 20% ar daugiau akcinio kapitalo arba balsavimo teisių, vadovai, darbuotojai ir kiti tiesiogiai ar netiesiogiai su akcininkais, vadovais ar darbuotojais kontrolės ryšiais susiję fiziniai ar juridiniai asmenys. Šių asmenų investicijoms nėra taikomos jokios lengvatinės sąlygos ar suteikiama privilegijuota galimybė susipažinti su informacija, t.y. joms taikomos tokios pačios sąlygos, kokios taikomos kitiems investuotojams. Operatorius sutinka, kad tokie asmenys gali būti investuotojais.

Mokesčiai investuojantiems į verslo paskolas

Nuolatiniai Lietuvos gyventojai skolinantys juridiniams asmenims per sutelktinio finansavimo platformą, privalo patys sumokėti pajamų mokestį nuo gautų palūkanų sumos (B klasės pajamos). Tai reiškia, kad GPM (gyventojų pajamų mokestį) nuo tokių pajamų turi apskaičiuoti, sumokėti ir deklaruoti pats gyventojas, gavęs palūkaninių pajamų. Pagal galiojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus, FinBee Verslui teikia informaciją apie Jūsų platformoje uždirbtas palūkanas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). Uždirbtos palūkanos yra apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu, o informaciją apie jas galite rasti savo kasmetinėje pajamų deklaracijoje.

Primename, kad nuo 2018 m. sausio 1 d. gautų palūkanų už suteiktas paskolas per tarpusavio skolinimo platformą ar sutelktinio finansavimo platformą suma neviršijanti 500 EUR per mokestinį laikotarpį yra laikoma neapmokestinamosiomis pajamomis.

Lietuvos Respublikos juridinis asmuo, suteikęs paskolą kitam juridiniam asmeniui per sutelktinio finansavimo platformą, informacijos apie suteiktas ir grąžintas paskolas bei gautas palūkanas VMI neteikia.

Užsienio vieneto (ne LR juridinis asmuo) gaunamos palūkanos neapmokestinamos mokesčiu prie pajamų šaltinio, jeigu:
– tokias pajamas jis gauna ne per savo nuolatinę buveinę Lietuvos Respublikoje ir
– užsienio vienetas yra įregistruotas ar kitaip organizuotas Europos ekonominės erdvės valstybėje arba valstybėje, su kuria sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis.

Lietuvos Respublikos juridiniai asmenys, investuotojai, iki kitų kalendorinių metų balandžio 15 dienos, privalo VMI pateikti tinkamai užpildytą deklaracijos FR0711 formą apie per kalendorinius metus fiziniams asmenims suteiktas paskolas, kurių kiekvienos suma yra lygi arba didesnė kaip 600 eurų. Taip pat per kalendorinius metus fizinių asmenų grąžintas paskolas ar jų dalis, neatsižvelgiant į grąžintos paskolos dalies sumą. FinBee Verslui pateiks reikalingus duomenis deklaracijai užpildyti.

Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencija

Pinigų plovimas yra veiksmai, kuriais siekiama įteisinti nusikalstamu būdu įgytus pinigus ar kitą turtą arba nuslėpti jų kilmę. Pirminiai nusikaltimai (tokie kaip neteisėta prekyba ginklais, mokesčių slėpimas, kontrabanda, prekyba pavogtomis prekėmis, prekyba suklastotais gaminiais, dalyvavimas organizuotoje nusikalstamoje grupėje, reketas, prekyba narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, prekyba žmonėmis, seksualinis išnaudojimas, taip pat prekyba viešai neatskleista informacija ir manipuliavimas rinka, kyšininkavimas ir nusikaltimai elektroninėje erdvėje ir t. t.) gali uždirbti dideles pajamas ir paskatinti neteisėtai įgytas pajamas įteisinti vykdant pinigų plovimą. Pinigų plovimą nusikaltėliai vykdo naudodamiesi įvairiomis finansinių operacijų schemomis, bet paprastai naudojamas pinigų įnešimas, tuomet pinigų išskaidymas ir pinigų įliejimas į apyvartą.

Teroristų finansavimas – tai lėšų telkimas arba rinkimas bet kokiais būdais, siekiant jas panaudoti arba žinant, kad jos bus panaudotos vykdyti teroristiniams nusikaltimams arba nusikaltimams, susijusiems su teroristine veikla. Lėšos finansuoti teroristams gali būti gaunamos tiek iš teisėtos veiklos, tokios kaip parama iš labdaros organizacijų, tiek iš nusikalstamos veikos, tokios kaip prekyba narkotikais, sukčiavimas, žmonių pagrobimai ir t. t.

Esame finansų įstaiga, įgyvendinanti pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo (PPTF) prevencijai skirtų teisės aktų (Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymas) reikalavimus, kurie nustato, kokių prevencinių priemonių ir kada privalome imtis, kad užkirstume kelią pinigų plovimui ir teroristų finansavimui. Kad prevencijos priemonių įgyvendinimas būtų efektyvus ir galėtume laiku reaguoti į įtartiną veiklą, vadovaudamiesi „Pažink savo klientą“ principu renkame tam tikrą informaciją apie klientus (pvz. klausiame pagrindinio pajamų šaltinio, ketinamos investuoti lėšų sumos, prašome pateikti lėšų kilmės dokumentus). Informaciją privalome nuolat tikrinti ir atnaujinti, todėl visų klientų prašome pateikti ar atnaujinti anksčiau pateiktus duomenis.

Lietuvos bankas parengė informaciją klientams apie principą „Pažink savo klientą“.

Tai fiziniai asmenys, kuriems yra arba buvo patikėtos svarbios viešosios pareigos, kurių sąrašas nurodytas Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo 2 straipsnio 19 punkte (pvz. valstybės vadovas, ministras, parlamento narys, savivaldybės meras ar kt.), ir jų artimieji šeimos nariai (sutuoktinis, asmuo, su kuriuo registruota partnerystė, tėvai, broliai, seserys, vaikai ir vaikų sutuoktiniai, vaikų sugyventiniai) arba artimi pagalbininkai (asmenys, su kuriais palaikomi dalykiniai santykiai). Šią informaciją klientų prašome pateikti, nes tai mus įpareigoja įstatymas. PEP statusas ar ryšys reiškia, kad privalėsime atlikti įstatymo numatytas papildomas tapatybės nustatymo procedūras.

Remiantis Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo 9 straipsnio 18 punktu, bendrovei yra draudžiama vykdyti sandorius, užmegzti ar tęsti dalykinius santykius su klientu, kuris nepateikia duomenų apie lėšų (turto) kilmę, operacijų pobūdį, dalykinius santykius su sandorio šalimis, informacijos apie įmonės valdymo struktūrą ir tikruosius naudos gavėjus ar kitos aktualios informacijos, pateikia ne visus duomenis arba jie yra neteisingi. To paties įstatymo 18 straipsnis nurodo, kad tais atvejais, kai klientas vengia arba atsisako bendrovės prašymu ir terminais pateikti papildomą informaciją, galime atsisakyti atlikti pinigines operacijas ar sandorį, nutraukti sandorius ar dalykinius santykius.

Sukčiavimo prevencija

Dažniausiai naudojamas sukčiavimas, vadinamas phishing, kai sukčius pinigus ar asmens duomenis bando išvilioti el. laiškuose ar SMS pranešimuose apsimesdamas privačiąja arba viešąja finansine institucija (banku, policija, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba ir kita), ir nurodo, kad tiria menamą nusikaltimą bei prašo asmens prisijungimo prie finansų įstaigų duomenų, menamo tyrimo metu neva nustatyti tiesą.

Šiuo metu taip pat Lietuvoje suintensyvėjo investicinis sukčiavimas. Dažnai finansų brokeriais prisistatantys investiciniai sukčiai žmones į savo schemas bando įvilioti jiems skambindami iš užsienio telefonų numerių ir siūlydami užsiimti investavimo veikla (prekiauti valiutomis, tauriaisiais metalais, žaliavomis ir kita) bei pristatydami nerealias galimybes. Neretai siūlantieji šneka rusiškai. Taip pat gali būti siunčiami elektroniniai laiškai su investavimo pasiūlymais bei nuorodomis į suklastotas platformas, kuriami profiliai, pasitelkiamos reklamos socialiniuose tinkluose. Investiciniai sukčiai manipuliuoja noru greitai ir lengvai užsidirbti ir praturtėti esant labai mažai rizikai, pristatomi neva asmeniniai išskirtiniai pasiūlymai TIK JUMS. Taip pat investiciniai sukčiai naudoja programinę įrangą, platformas, kurios atrodo kaip realiai veikiančios ir nekenkėjiškos programos, platformos ar programėlės.

Atidumas ir kritinis mąstymas yra svarbiausi veiksniai, padedantys apsaugoti save ir savo turtą nuo sukčių.

Jei įtariate, kad bendraujate su sukčiais, visų pirma nepasiduokite emocijoms, nes sukčiai dažnai naudoja spaudimą, pateikia neva trumpai galiojančias nuolaidas ar išskirtinius pasiūlymus, manipuliuoja jautria informacija. Ignoruokite gautas nuorodas ir nesuveskite asmeninių duomenų. Nuolat tikrinkite informaciją – įsitikinkite, kad nurodytos aplinkybės yra realios. Lietuvoje investicines paslaugas gali teikti finansų maklerio įmonės, kredito įstaigos, finansų patarėjo įmonės ir valdymo įmonės, turinčios Lietuvos banko ar kitos valstybės narės priežiūros institucijos išduotą licenciją. Pasitikrinti galite Lietuvos banko interneto svetainėje. Blokuokite įtartinas žinutes, skambučius.

Patariama nepamiršti ir nuolat atnaujinti programinės įrangos apsaugos aplikacijas.

Jeigu savo asmeniniais duomenimis pasidalijote su sukčiais arba pervedėte lėšas, nedelskite ir kreipkitės į savo banką bei praneškite policijai.
Kilus įtarimams dėl sukčiavimo praneškite:
· policijai, telefonu 112;
· Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui, el. paštu: [email protected];
· Lietuvos bankui, el. paštu [email protected] – Lietuvos bankas turi galimybę blokuoti neteisėtas investavimo paslaugas siūlančias interneto svetaines.