Patarimai, kaip greitai ir lengvai susitaupyti naujam automobiliui arba pradiniam paskolos automobiliui įnašui

Apie naują automobilį svajoja daugelis. Tačiau tik maža dalis žmonių jį gali įsigyti iš nuosavų lėšų: jei ne paskola automobiliui ir autolizingas, nauji ir naudoti automobiliai būtų prieinami tik mažai grupelei išrinktųjų.

Peržvelgus  skaičius automobilių statistika – gana iškalbinga. Šiuo metu Lietuvoje vien lengvųjų automobilių parką sudaro per 1,7 milijono transporto priemonių. Mūsų šalyje kasmet įregistruojama daugiau nei 150 tūkst. automobilių. Vidutinis naudotas automobilis kainuoja apie 6 tūkst. eurų (2021 m. III ketvirčio duomenys). Tik maždaug 1 iš 5 įsigyjamų automobilių – naujas: daugeliui lietuvių prieinamos naudotos transporto priemonės, o ir pastarosioms tenka skolintis. Palyginimui, naujų automobilių vidutinė kaina – 31,3 tūkst. eurų.

Woman sitting in a newly bought car and smiling

Nuosavos lėšos, paskola automobiliui ar pirkimas lizingu? Trumpai apie kiekvieną pasirinkimą

  •   Automobilio pirkimas už grynuosius pinigus. Jei planuojate už automobilį mokėti grynaisiais, peržvelkite skelbimų portaluose pateikiamą statistiką ir sužinokite, kiek vidutiniškai kainuoja pageidaujamas automobilis. Orientuokitės į vidutinę ir aukštesnę kainą: kokybiški automobiliai paprastai kainuoja brangiau.
  •       Paskola automobiliui. Jei planuojate imti paskolą automobiliui, be jokių ribojimų galėsite pasiskolinti visą sumą ar net daugiau papildomoms išlaidoms (jas plačiau nagrinėjame šio straipsnio pabaigoje). Jums reikės užpildyti vos 1 paraišką ir daugiau jokių varginančių formalumų. Klientas per 15 min. informuojamas dėl paraiškos tinkamumo, t. y. dažniausiai per tiek laiko „Finbee“ darbuotojų atliekama pirminė paraiškos patikrinimo procedūra. Paskolos palūkanos – istoriškai vienos žemiausių rinkoje. Galėsite pasiskolinti net iki 25 tūkst. eurų, o apsigalvoję per 14 d. paskolą grąžinti nemokamai. O visų geriausia žinia – kad paskolos automobiliui suteikiamos be pradinio įnašo. Kviečiame išsamiau susipažinti su paskolos automobiliui privalumais.
  •   Automobilio pirkimas lizingu. Paskolą automobiliui ir lizingą lyginome šiame straipsnyje, tačiau verta paminėti, kad perkant automobilį lizingu reikės sukaupti bent 10 proc. automobilio vertės pradinį įnašą. Perkant lizingu finansų specialistai pataria laikytis šios taisyklės: kuo naujesnio (analogiškai – ir brangesnio) automobilio ieškote, tuo didesnį (pavyzdžiui, iki 20 proc.) pradinį įnašą pasistenkite sukaupti. Niekas nenori patirti situacijos, kai automobilio nusidėvėjimas viršija paskolos vertę.

Taupymo planas ir naudingi patarimai, kaip pradiniam automobilio paskolos įnašui arba visam pirkiniui

Kodėl bent dalį lėšų verta susitaupyti?

Sutaupyti bent dalį sumos verta dėl to, kad kuo mažesnę sumą skolinsitės iš finansuotojų, tuo mažiau palūkanų visu laikotarpiu sumokėsite, taip pat sumažės mėnesio įmokos ir greičiau išmokėsite paskolą.

Nusistatykite taupymo tikslą

Taupant bet kokiam didelės vertės pirkiniui reikėtų išsikelti labai konkretų taupymo tikslą. Pavyzdžiui: per 3 metus susitaupyti 5 tūkst. eurų.

Numatykite, kokią dalį pinigų kiekvieną mėnesį skirsite taupymui ir kiek laiko reikės taupyti

Jei planuojate susitaupyti 5 tūkst. eurų per 3 m., kiekvieną mėnesį reikės atsidėti po ~140 eurų. Tačiau labai svarbu įvertinti savo pajamas. Paprastai taupymui patariama skirti apie 10 proc. pajamų. Bet jei turite finansinių įsipareigojimų ar kitų taupymo tikslų, naujam automobiliui galite skirti ir kelis procentus pajamų. Tokiu atveju, tikėtina, susitaupyti pavys tik pradiniam automobilio įnašui.

Atsidarykite specialią sąskaitą, kurioje kaupsite lėšas automobiliui arba automobilio pradiniam įnašui

Tam, kad nekiltų pagunda automobiliui skirtas santaupas išleisti kokioms nors kitoms reikmėms, susikurkite atskirą sąskaitą. Galite nustatyti, kad kiekvieną mėnesį iš asmeninės jūsų sąskaitos pinigai automatiškai būtų pervedami į  naująją taupymui skirtą sąskaitą.

Į sąskaitą įneškite visus papildomai gautus pinigus

Jei darbe gausite premiją, jei užpildę metinę pajamų deklaraciją susigrąžinsite gyventojų pajamų mokesčio permoką ar jei gimtadienio ir kalėdines dovanas gausite vokelių pavidalu, visas šias lėšas skirkite taupymui.

Stebėkite, ar kiekvieną mėnesį pavyksta sutaupyti reikiamą sumą būsimajam automobiliui

Labai dažnai daugelis patiria neplanuotų išlaidų, todėl, pavyzdžiui, vietoje planuotų 140 eurų vieną mėnesį gali pavykti sutaupyti tik 50 eurų. Tokiu atveju kelis artimiausius mėnesius pasistenkite sutaupyti didesnę sumą ir padengti trūkumą.

Atsisakykite nebūtinųjų išlaidų

Kone kiekviename straipsnyje apie taupymą ir finansus rastumėte patarimą atsisakyti nebūtinų paslaugų ir pirkinių. Pavyzdžiui, gal esate užsisakę kabelinės televizijos paslaugą, nors televizoriaus praktiškai nežiūrite? Ar galbūt kasdien perkate kavos išsinešti ir bandelių, kurios ne tik kenkia figūrai, bet ir po truputį naikina jūsų santaupas? Jei iki šiol vis dar keliate klausimą, kur dingo pinigai, tikrai verta pradėti fiksuoti išlaidas.

Paieškokite papildomo uždarbio galimybių

Jei stipriau pasispausti ar kruopščiai planuoti biudžetą – ne jums, verta paieškoti papildomo darbelio. Pagalvokite, ką sugebate geriausiai ir kam jaučiate aistrą. Laisvu nuo pagrindinio darbo metu galite užsiimti smulkiais remonto darbais, kurti įvairius rankdarbius, gaminti maistą, administruoti įmonių socialinių tinklų paskyras, svetaines, pasiūlyti valandinės auklės paslaugą, įsidarbinti skambučių centre, platinti kosmetiką ir t. t.

Parduokite arba iškeiskite senąjį automobilį

Norėdami padengti bent dalį naujojo automobilio pirkimo išlaidų būtinai pasidomėkite galimybėmis realizuoti savo senąjį automobilį. Tokiu būdu, jei imate paskolą, naujajai transporto priemonei reikės mažiau lėšų. Lietuvoje gana populiari automobilių supirkimo paslauga, tad galite susisiekti su keliais automobilių supirkėjais ir pasiteirauti, už kokią sumą jie nupirktų jūsų jau atitarnavusią transporto priemonę.

O gal net su pačiu pardavėju pavyks susitarti, kad jis nupirktų senąjį jūsų automobilį ir šią sumą išskaičiuotų iš naujojo automobilio kainos.

Taip pat 2022-aisiais metais ir toliau bus teikiamos 1000 Eur kompensacijos sunaikinus taršų ir įsigijus mažiau taršų automobilį. Apie tai daugiau informacijos pateikiama Aplinkos projektų valdymo agentūros interneto svetainėje.

Handsome man in the street

Papildomos išlaidos perkant automobilį

Pirkdami automobilį nepamirškite ir papildomų išlaidų, t. y.:

  •       Automobilio registracija, numerių suteikimas. Automobilio įregistravimas kainuoja apie 15 Eur, numeriai – apie 7 Eur. Tačiau, priklausomai nuo situacijos, gali prireikti ir kitų paslaugų, kurios kainuoja papildomai. Apie visus mokesčius registruojant automobilį galite sužinoti VĮ „Regitra“ interneto svetainėje.
  •       Automobilio techninė apžiūra. Automobilio techninė apžiūra (2022 m. duomenimis) kainuoja 19,60–24,60 Eur. Kaina kinta priklausomai nuo variklio tipo.
  •       Automobilio draudimas. Privalomojo draudimo kaina priklauso nuo įvairių dedamųjų, pavyzdžiui, automobilio variklio darbinio tūrio, galingumo, vairuotojo įgyto vairavimo stažo, automobilio eksploatavimo šalies (t. y. ar transporto priemone bus naudojamasi tik Lietuvoje, ar ir užsienyje), ar automobiliu bus teikiamos papildomos paslaugos (pavyzdžiui, keleivių pavėžėjimas). Norint sužinoti preliminarią draudimo kainą, reikėtų pasinaudoti draudimo kainos internetine skaičiuokle. Taip pat galite rasti tinklalapių, kuriuose lyginami skirtingų draudimo bendrovių įkainiai ir pateikiami pigiausi pasiūlymai. Nemažai vairuotojų savo transporto priemones apdraudžia ir KASKO draudimu, kuris – net kelis kartus brangesnis bei įprastas civilinės atsakomybės draudimas.
  •   Automobilio remontas, eksploatacijai būtinos išlaidos. Įsigijus automobilį prireiks ir papildomų investicijų, pavyzdžiui, žieminių padangų, naudotą automobilį gali prireikti remontuoti (jį perdažyti, keisti susidėvėjusias detales ir pan.).
  •       Kasdienės veiklos išlaidos. Į šias išlaidas įtraukiami degalai (benzinas, dyzelinis kuras, dujos ar elektra), kitos eksploatavimui būtinos priemonės (pavyzdžiui, langų skystis, variklio alyva), automobilio techninė priežiūra, taip pat švaros paslaugos (plovyklos, cheminės valyklos) ir kt.
  •       Kitos išlaidos. Pasidomėkite, kam dar gali prireikti skirti lėšų.

Apibendrinimas

Jei jūsų pajamos nedidelės ir taupyti nesiseka, jei automobilio reikia skubiai, verta pagalvoti apie skolinimąsi. Šiuo metu daugelis žmonių domisi paskola automobiliui ir yra sėkmingai pasiskolinę ne tik naujai transporto priemonei, bet ir visoms išvardytoms papildomoms išlaidoms. Jiems nereikia spaustis ir kelerius metus būti be automobilio.

Svarstant apie paskolą automobiliui ir norint sužinoti, kokios įmokos jūsų lauktų kiekvieną mėnesį, verta pasinaudoti paskolos skaičiuokle. Ją rasite „Finbee“ svetainėje. Taip pat kviečiame susisiekti su „Finbee“, jeigu norite pasitarti dėl skolinimosi alternatyvų.

Taip pat gali būti įdomu