Išsigelbėjimas smulkiam ir vidutiniam verslui – finansavimui skirta programa „Avietė“

Koronaviruso metu su veiklos sunkumais susidūrę verslai pinigų veiklai palaikyti ieškojo ne tik lengvatinėse paskolose. Kitiems išsigelbėjimu, tampa smulkaus ir vidutinio verslo finansavimui skirta programa „Avietė“, su vis dar galiojančiomis atnaujintomis sąlygomis. Domėjimosi aktyvumas šia programa nesustojo.

„Nors finansavimas pagal „Avietės“ programą veikia nuo 2018 m. lapkričio, šios paskolos verslui kur kas didesnio populiarumo sulaukė būtent nuo š. m. balandžio – paskelbus apie palankesnes finansavimo sąlygas. Ypač aktyvūs neatitikę labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams skirtų lengvatinių paskolų sąlygų. Tai tik dar kartą įrodo, kaip mūsų verslui šiomis dienomis yra reikalinga pagalba, leidžianti užtikrinti veiklos stabilumą bei tęstinumą“, – komentuoja paskolas pagal „Avietės“ programą teikiančios sutelktinio finansavimo platformos „Finbee Verslui“ vadovas Audrius Griškevičius ir primena, kad pagal šią priemonę finansavimas gali būti skiriamas tiek apyvartiniam kapitalui finansuoti, tiek investicijoms.

Be papildomo finansavimo veiklos tęsti negalėtų

Andrius Anisimenka, įmonės „Horekos servisas“, prekiaujančios įranga virtuvei, barui, gamybos cechams, valgykloms, vadovas prisimena, kad tik paskelbus karantiną teko ieškoti neatidėliotinų sprendimų.

„Mums tuo metu visiškai nutrūko pinigų srauto grandinė, atsivėrė tikra finansinė duobė. Per trejus įmonės gyvavimo metus pirmą kartą susidūrėme su tokia drastiška situacija. Tam, kad užpildytume pinigų trūkumą, garantuotume tiekėjams įsipareigojimus, turėjome priimti operatyvius sprendimus. Be papildomo finansavimo tęsti veiklą nebūtume pajėgūs“, – pasakoja A. Anisimenka ir papildo, kad išgirdęs valdžios pažadą, jog rinkoje turi atsirasti laisvų pinigų, kuriuos galima įsisavinti, pradėjo domėtis paskolų galimybėmis.

„Tuo metu sužinojome apie INVEGA finansavimo priemonę „Avietė“. Mums jos sąlygos pasirodė tinkamos, kreipėmės į finansinius tarpininkus „Finbee Verslui“, teikiančius šią paskolą, ir gavome 25 tūkst. eurų paskolą“, – sako verslininkas.

A. Anisimenka pasakoja, kad tik prasidėjus karantinui vieni klientai pilnai sustabdė pirkimus, kiti toliau įgyvendino savo projektus. „Ne vienas klientas paprašė atidėti mokėjimus. Jei neturėtume paskolos, deja, laukti negalėtume. Tuo tarpu gautas finansavimas suteikė galimybių palaukti atsiskaitymų, tai kartu padėjo išlaikyti partneriškumą, netgi suteikti palankesnes sąlygas mūsų klientams. Galime atsargiai pasidžiaugti, kad tarpas, kai buvome likę visai be pinigų, neturėjo įtakos mūsų apyvartai. Šių metų pirmo pusmečio apyvarta, lyginant su praeitais metais, nesumažėjo“, – patirtimi dalinasi pašnekovas.

Papildomų iššūkių, pasak verslininko, sukėlė ir iki šiol kelia produktų siuntimas iš užsienio. „Įrangą perkame iš Lenkijos, Olandijos ir Italijos. Partnerių sandėliai yra Lenkijoje. Tai lėmė vėlavimus, atkrovimai vyko ne laiku, pristatymas vietoj penkių dienų užtruko dešimt ir dar ilgiau. Vėlgi – jei ne papildomi pinigai, laukti nebūtume galėję“, – sako A. Anisimenka.


Antrai bangai pasiruošė

Verslininkas sako pasimokęs iš situacijos – dabar jau iš anksto pasirūpino reikiamomis prekėmis. „Maža to, rugpjūtį visa Italija atostogauja. Jei neturėtume pinigų, nebūtume galėję užsipirkti prekių ir vėl viskas būtų sustoję nežinia kokiam laikui“, – komentuoja pašnekovas.

Be to, kaip sako įmonės vadovas, papildomų pinigų turėjimas netgi tapo svertu derybų klausimu. „Turėdami pinigų sunkesniu laikotarpiu galime nupirkti įrangą pigiau“, – sako A. Anisimenka bei papildo, kad gautą finansavimą nukreipė ir kitiems apgalvotiems investiciniams žingsniams.

„Pasinaudojome galimybe paimti dar vieną paskolą – liepos pabaigoje spėjome į labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams skirtų paskolų teikimo traukinį. Tad „Avietės“ lėšas nukreipėme ir ateities projektams – atsinaujinome auto parką, papildėme sandėlį. Dabar visi pinigai sudėti turte. Šiuo sudėtingu laikotarpiu bent jau aš nuskaičiau valstybės žinutę taip: jei visuomet elgeisi sąžiningai ir mokėjai mokesčius, gali paimti pigių pinigų. Tad tuo pagal galimybes ir pasinaudojome“, – komentuoja verslininkas.

Po karantino pardavimai atsigauna

Įmonės vadovas pasakoja, kad šiuo metu užklausų skaičius dėl įrangos virtuvei, barui, gamybos cechams, valgykloms stipriai padidėjęs.

„Ypač suintensyvėjo užsakymai iš pajūrio pusės. Ten maitinimo įstaigos pradėjo sparčiau investuoti į turtą, kad užtikrintų paslaugas. Taip pat daugiau užsakymų iš biudžetinių įstaigų, sodybų“, – pasakoja pašnekovas.

Jis priduria, kad kol kas verslas ateičiai pasiruošęs, o ši krizė leido tik dar labiau išsigryninti veiklą. „Supratome, kad geriau atsisakyti mažiau pelningų veiklų, kurios mums visgi nepasiteisino. Pasiliksime prie stambesnių projektų. Vietoj šakučių, peilių, puodų, geriau parduosime penkis didelius šaldytuvus. Kalbamės su partneriais, tvirtinamės biudžetus. Kol kas panašu, kad visi pasiryžę užtikrintai veikti toliau“, – pasakoja A. Anisimenka.

„Aviete“ jau pasinaudojo 480 įmonių

Galimybių daugiau ir paprasčiau pasiskolinti smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) subjektams per sutelktinio finansavimo platformas atsirado INVEGAI laikinai papildžius priemonės „Avietė“ sąlygas. Pagal jas, šalia jau esamų sąlygų, iki š. m. pabaigos sutelktinio finansavimo platformos gali teikti paskolas, kurios iki 100 proc. finansuojamos iš „Avietės“ lėšų, bet ne daugiau kaip 25 tūkst. eurų. Per 6 mėnesių laikotarpį įmonė gali sudaryti dvi paskolos sutartis.

Taip pat verslai gali teikti paraiškas INVEGA daliniam palūkanų kompensavimui ir kas mėnesį susigrąžinti iki 95 proc. sumokėtų palūkanų. Priemonės „Avietė“ lėšos skolinamos rinkos sąlygomis, t. y. paskola teikiama taikant sutelktinio finansavimo platformos nustatytą palūkanų normą.

„Finbee Verslui“ nuo programos pradžios, 2018 m. lapkričio, skaičiuoja iš viso jau išmokėjusi 5,4 mln. eurų paskolų 480 įmonių. INVEGA prie šių išmokėtų paskolų prisidėjo 3 mln. eurų.

Pagrindinis priemonės „Avietė“ tikslas – sudaryti palankesnes sąlygas SVV subjektams gauti finansavimą per sutelktinio finansavimo platformas jų vykdomiems verslo projektams įgyvendinti, sudarant galimybes SVV pasiskolinti rizikingiems verslo projektams. Iš viso priemonei įgyvendinti skirta 10 mln. eurų.

Pateikti paraišką ir sužinoti, kiek galite pasiskolinti savo verslui, nieko nekainuoja. Paraišką pateikti lengvai ir greitai galite čia: www.finbee.lt/paskolos-verslui-aviete/

Taip pat gali būti įdomu