Darbuotojų atsidavimas tapo atspirtimi stipriai augti

Finbee board meeting

Pandeminis laikotarpis visiems verslams tapo lūžio tašku. Vieni tebeieško sprendimų, ką daryti pagrindinei veiklai sustojus, kiti – kaip užtikrinti staigaus paklausos augimo poreikį. Jau bene 10 metų veikiančios įmonės vadovas Tomas Šeškevičius dalinasi dar kitokia patirtimi. Apribojimai veiklai tęsti vienareikšmiai signalizavo, kad tarptautinį verslą teks stabdyti ir būti vienais tų, kurie priversti rasti efektyvių alternatyvų. Bet visgi sprendimą, ką daryti toliau, padiktavo ne naujai gimusi idėja, o darbuotojų atsidavimas ir sutelktumas, kuris galiausiai leido įmonės apyvartą padidinti bene 4 kartus ir strateguoti dar didesnius plėtros planus.

Išgelbėjo lietuvių darbštumas

UAB TS GROUP teikia komercinio atstovavimo tarptautinio transporto srityje ir laikinojo įdarbinimo, kitaip tariant, personalo nuomos paslaugas Vokietijos klientams. „Šiuo metu turime daugiau nei 100 CE kategorijos vairuotojų, kurie sėkmingai darbuojasi pas mūsų klientus Vokietijoje, vairuodami jų transporto priemones. Mūsų veikla Vokietijoje yra licencijuojama ir esame vieni iš nedaugelio, kurie šią licenciją prasitęsinėja“, – savo įmonės veiklą trumpai pristato T. Šeškevičius.

Jis prisimena, kad pernai kovą prasidėjusi pandemija ne juokais išgąsdino bei paskatino imtis veiksmų čia ir dabar. Kitaip grėsė laikinas arba galutinis veiklos stabdymas.

„Buvo apsunkintas darbo jėgos judėjimas, kiekvieną dieną jautėme neapibrėžtumą ir nežinomybę. Laimei, ilgainiui pavyko suderinti mūsų galimybes ir norą maksimaliai išnaudoti savo potencialą su klientų bei jų darbuotojų poreikiais ir galimybėmis. Labai džiaugiamės savo darbuotojais, kurie buvo pasiryžę dirbti. Nei vienam darbuotojui nei vienu euru nebuvo sumažintas darbo užmokestis, nei vienas nebuvo išsiųstas į prastovas. Galima sakyti, kad dėl darbuotojų noro dirbti ir uždirbti, gelbėjant lietuviškam darbštumui, užsispyrimui bei kūrybiškumui, pandeminis laikotarpis tapo lūžio tašku, kai pradėjome stipriai augti, – pasakoja verslininkas. – Pasiūlėme savo klientams apkrauti mus didesniu darbo krūviu ir leisti labiau išsigandusiems jų vietiniams darbuotojams vokiečiams izoliuotis namie. Šiam sprendimui pritarė visi įmonės darbuotojai. Žinoma, laikėmės ir laikomės visų saugumo rekomendacijų bei reikalavimų.“

Pašnekovas sako, kad toks sprendimas buvo sėkmės pagrindas, leidęs įgyti dar didesnį klientų pasitikėjimą ir 2020 metais pasiekti 4 kartus didesnę apyvartą nei 2019-aisiais. Tiesa, įmonė pasinaudojo galimybe atidėti Socialinio draudimo ir kitus mokesčius, tačiau nuo pernai rugpjūčio jie vėl sėkmingai moka einamuosius mokesčius ir grąžina pagal sudarytą su Sodra ir VMI grafiką susikaupusią mokestinę nepriemoką.

„Sėkmingai augame ir toliau, palyginimui 2021 metų pirmojo ketvirčio apyvarta yra 4,81 karto didesnė nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Manome ir planuojame, kad šių metų apyvarta turėtų būti vėl maždaug 4 kartus didesnė nei 2021. Vėlesniais laikotarpiais augimas turėtų būti nuosaikesnis, nes jį riboja ganėtinai riboti kvalifikuotų CE vairuotojų ištekliai. Ieškome tam sprendimų“, – realiais skaičiavimais dalinasi verslininkas.

Augimas lėmė apyvartinių lėšų deficitą, kurį padėjo išspręsti verslo paskolos

Pašnekovas dalinasi patirtimi, kad taip stipriai augant, kai kalbama apie pakilimą ne keliais procentais, bet kartais, normalu yra susidurti su pinigų srauto trūkumu.

„Susidūrėme su situacija, kai nefaktoringuojami klientai dar nesumokėję, o mes turime mokėti avansinius mokėjimus vairuotojams, mokesčius ir panašiai. Kitaip tariant, gavosi žirklės tarp įeinančių ir išeinančių srautų. Taip pat turėjome dideles sąskaitas už Vokietijos teisininkų ir konsultantų paslaugas sudėliojant mūsų finansinį-teisinį veiklos modelį toje šalyje.

Šią problemą sėkmingai išsprendėme padedant sutelktinio finansavimo platformai „Finbee Verslui“, į kurią net du kartus kreipėmės dėl paskolos apyvartinėms lėšoms, ir abu kartus mūsų prašymai buvo patenkinti. Man, kaip vadovui, džiugu dėl dviejų dalykų: pirma, kad greitai ir sklandžiai išsprendėme piniginio srauto problemą. Antra, pats faktas, kad gavome teigiamus atsakymus pasiskolinti, rodo, jog esame vertinami kaip patikimi partneriai“, – bendradarbiavimo rezultatais džiaugiasi T. Šeškevičius.

Kaip savo pašnekovas, verslo paskolos, viena kurių yra pagal šiuo metu vis dar galiojančią programą „Avietė“, naudojamos išspręsti piniginio srauto deficitui, su kuriuo teko susidurti dėl intensyvaus augimo.

Jis papildo, kad šiuo metu generuojamos įmonės pajamos leidžia tikėtis, kad greitu laiku papildomai skolintis išorėje nereikės.

Man smiling while giving a handshake

Darbuotojų dairosi ir į kitas užsienio rinkas

Kalbėdamas apie Lietuvoje veikiančias lengvatinio skolinimo programas, verslininkas sako, kad, jo nuomone, mūsų šalyje esančios finansavimo programos yra veiksmingos ir leidžiančios verslui augti. „Kadangi didelė mūsų verslo dalis vykdoma užsienyje eksportuojant paslaugą, pasikalbame su savo užsienio partneriais Vokietijoje apie jų šalyje taikomas pagalbos priemones verslams. Kai kurios šių priemonių yra labai panašios, kai kurios stipriai skiriasi. Tačiau turime suvokti, kad tokios šalies, kaip Vokietija, galimybės yra kitokios nei Lietuvos. Džiaugiamės, kad Lietuva taiko pagalbos verslui priemones, kurios leidžia sėkmingai įgyvendinti įmonės plėtros planus“, – komentuoja verslininkas.

Dalindamasis savo įmonės artimiausios ateities planais, T. Šeškevičius sako, kad ambicijos didelės ir tam jau žengiami papildomi žingsniai.

„Norime būti efektyviausiai dirbančia laikinojo įdarbinimo įmone Lietuvoje, kuri specializuojasi CE kategorijos vairuotojų laikinajame įdarbinime. Šiuo metu kuriame tinklapį, kuriame CE vairuotojai ras daug įdomios bei naudingos informacijos, taip pat didelį pasirinkimą gerai apmokamų darbo pozicijų. Įgyjant klientų pasitikėjimą ir įvertinimą, auga ir jų poreikis mūsų teikiamai paslaugai. Tiesa, Lietuvos darbuotojų rinka yra sąlyginai nedidelė, todėl jau pradedame dairytis į kitas šalis, tokias kaip Latvija, Lenkija. Manome, kad priešaky laukia be galo įdomus ir kūrybingas laikotarpis“, – sako verslininkas.

Plačiau: https://www.vz.lt/smulkusis-verslas/2021/06/30/pasiule-vokieciams-likti-namie-augo-keturgubai

Taip pat gali būti įdomu