Susikaupimo ir dovanų metas: kaip išvengti finansinių „stebuklų“ ir sutaupyti Kalėdoms?

Gatvėse aplink žibintus apsisuka pirmosios girliandos, parduotuvėse pasirodo kūčiukai. Ir nors iki Kalėdų karštinės dar liko kelios savaitės, jeigu gerai įsiklausysite – jau išgirsite ir nereto lietuvio atsidusimą. Parduotuvių vitrinose spindintys kalėdiniai žaisliukai primena apie artėjančią šventę ir įsipareigojimą supirkti visas vaišes bei apdovanoti kiekvieną artimąjį apgalvotomis dovanomis. 

Šventinę nuotaiką neretai mums temdo sunkūs finansiniai sprendimai. Noras palepinti artimuosius virsta polinkiu išlaidauti, neįvertinant savo finansinių galimybių. Praėjusių didžiųjų žiemos švenčių metu Lietuvos gyventojai Kalėdų dovanoms ir vaišėms vidutiniškai išleido apie 158 eurus. Kas šeštas, kalėdinės dvasios apimtas, išleido ir daugiau. Beveik visus šios kasmetinės išlaidos užpuolė „netikėtai“ – mat šventėms net 59% visų gyventojų iš anksto netaupė.

Daugelis kalėdinių dovanų pirkimo džiaugsmus atidėlioja ir į parduotuves pradeda plūsti tik paskutinėmis dienomis. Kalėdų karštinės metu kasos pilnos žmonių, kurie piktinasi, jog tenka grūstis eilėse norint pasiruošti tradicinei dovanų keitimosi prievolei. Pritrūkus laiko pasirūpinti prasmingomis dovanomis, daugelis stengiasi sentimentalumą nupirkti. Pasidavus spaudimui pirkti menkaverčius daiktus, Kalėdų karštinė ir pasiruošimas naujiesiems metams virsta išbandymu šeimos biudžetui, kuris neretai tęsiasi iki pat sausio vidurio.

Kaip sutaupyti Kalėdoms žino beveik kiekvienas: atsidėti pinigų iš anksto ir laikytis suplanuoto biudžeto. Bet galbūt patarimo, kaip „finansiškai išgyventi“ Kalėdas, reikėtų klausti ne finansų eksperto?

Metas apsvarstyti dovanų keitimosi filosofiją

Sunku surasti žmonių, kurie teigtų, jog dovanų keitimasis turėtų būti varginanti prievolė, o dovanos sentimentali vertė matuojama išleistais eurais. Tačiau už kiekvieno nuoširdaus dovanotojo, parduotuvių eilėse rikiuojasi trys suirzę pirkėjai, kurie dovanas perka iš įsipareigojimo ar gėdos, kurios bijo sulaukti jeigu neparodys, jog ant dovanų išleido milijoną, kitą.

Daugelis baiminasi baisiausio – sulaukti brangios dovanos iš pažįstamo, iš kurio nieko nesitikėjo. Džiaugsmas gavus tokią dovaną, ilgai netrunka. Be jaučiamo gėdos gumulo gerklėje, galvoje pradeda suktis mintys apie lygiai brangios dovanos „atpirkimą“ – nesvarbu kaip giliai esi įbridęs į skolas ir ar šeimos finansai tai gali leisti.

Klausimas paprastas: jeigu su kalėdinių dovanų pirkimu asocijuojame tik socialinį spaudimą – galbūt laikas apsvarstyti kokiomis vertybėmis vadovaujamės?

Kalėdos be dovanų?

Kiekvienais metais susitinkame su šeima, apsikeičiame dovanomis. Galbūt dovanų keitimosi tradicija jau metai iš metų nebeteikia džiaugsmo – bet mes vis tiek baidomės pokalbio: ar išvis jų reikia?

Kalėdos be dovanų daugeliui skamba kaip kava be cukraus ar pyragas be ledų – tradicija, kuri primena vaikystę. Ir, žinoma, sunku įsivaizduoti Kalėdas, per kurias vaikai nebūti pradžiuginti bent viena dovana.

Tačiau apie dovanas suaugusiems vertėtų susimąstyti. Menkaverčiai daiktai retai kada praturtina laiką, kurį praleidžiame kartu. Daugelis pritars, jog jiems užtenka šventinių pietų, įdomaus pokalbio, galbūt pasivaikšiojimo miške, ir jaukaus vakaro su senu nuotraukų albumu. Jeigu taip šeimoje jaučiasi visi, galbūt užtenka apdovanoti mažuosius, o dovanas suaugusiems iškeisti į daugiau dėmesio vieni kitiems?

Sentimentalumo nenupirksi. Originalumo reikia paieškoti.

Žinoma, Kalėdos be dovanų – ne visiems. Bet net ir tokiu atveju, reikėtų susimąstyti apie sentimentalią dovanojamų dovanų vertę.

Ar prisimenate, ką gavote per praeitas Kalėdas? Dovanų čekį? Puodelį? Arbatos ar kavos rinkinį? Sunku prisiminti dovanas, kurios neturi išliekamosios vertės. O nuoširdžios šypsenos nepamatysite, jeigu po egle ir šiais metais paliksite dovaną, kuri tiktų bet kuriam šeimos nariui.

Dovanos yra įsimintinos ir teikia džiaugsmą jeigu jos yra asmeniškos, apgalvotos ir matosi, jog į jas buvo įdėta rūpesčio. Mėgstančiai gaminti mamai – egzotiški prieskoniai. Detektyvus skaitančiam tėčiui – naują istoriją. Tiesa, prieš tai teks gerai pasikuisti mamos virtuvėje, ir tėčio knygų lentynoje. Bet tai atspindi dovanų vertę: labiau vertiname ne išleistus pinigus, o dovanos paieškai paskirtą laiką ir pastangas.

Apgalvotos dovanos ≠ brangios dovanos

Rasti apgalvotas dovanas nėra lengva. Kaip apibrėžimas išduoda – tokias dovanas reikia apgalvoti. Galbūt dėl to mes save įtikiname, jog kaina atspindi mūsų rūpestį.

Internetas pilnas dovanų idėjų ir instrukcijų, kaip jas pagaminti. „Pinterest“ siūlo įvairias idėjas. „Etsy“ siūlo rankų darbo personalizuotas dovanas. Tačiau net ir sauja gražiai supakuotų naminių šokoladinių sausainių artimajam paliks kur kas didesnį įspūdį, nei parduotuvėje nupirktas menkniekis.

Daugelis pamiršta, jog labai svarbu ir pateikimas. Dovanų maišeliai neteikia džiaugsmo. Kaip jus patikintų kiekvienas vaikas, kuris svajojo išpakuoti tuščias dovanas po prekybos centre stovinčia eglute – išvynioti (arba išplėšti) dovanas yra kur kas smagiau.

Sumanūs pirkėjai jau žino, jog dovanų nereikėtų pirkti tik vienoje parduotuvėje. Svarbu paieškoti geresnės kainos bei unikalumo. Daugelis lietuvių kalėdines dovanas vis dar perka prekybos centruose, tačiau įvairesnio pasirinkimo dovanas galima užsakyti internetu, rasti šventinėse mugėse bei sparčiai populiarėjančiose, unikalių prekių parduotuvėse – „butikuose“.

Naujos tradicijos

Tačiau jeigu dovanų pirkimas Jums tėra tik vardų iš sąrašo išbraukimas – toks Kalėdų laukimas niekada nebus prasmingas, nesvarbu kiek išleisite. Žinoma, daug sunkiau yra išdrįsti prabilti apie Kalėdines dovanas su šeima. Ir daug sunkiau yra išrinkti ar pagaminti kažką apgalvoto, sentimentalaus, nei išsipirkti jaučiamą pareigą brangia dovana.

Bet jeigu norite iš tikro sutaupyti Kalėdoms ir išvengti finansinių „stebuklų“ – atsakymų ieškokite ne akcijų ir nuolaidų portaluose, o savo šeimos vertybėse.

Taip pat gali būti įdomu