Pradėjo nuo banko indėlio, dabar investuoja po 100.000 eurų P2P platformose

Finbee“ platformoje investuoja ne tik lietuviai, turime augantį būrį ir užsienio investuotojų, kurie su mumis – nuo pat veiklos pradžios. Vienas tokių – vokietis Andreas, 100 000 eurų portfelio siekiantis blogeris, gyvenantis tik iš investicijų. Jam pernai iš P2P investicijų pavyko pasiekti net 22% grąžą. 

Mūsų investuotojai uždavė keliasdešimt klausimų, atrinkome įdomiausius jų ir pakalbėjome su Andreas, kuris atskleidė, kodėl renkasi lietuvišką investavimo platformą.

 

Nuo indėlių iki P2P

 

Ar galite papasakoti šiek tiek daugiau apie savo perėjimą nuo „Deutsche Bank“ fiksuoto vienerių metų indėlio pirmosios investicijos prie P2P skolinimo?

Savo investavimo kelionės pradžioje investavau 19 tūkst. eurų į 1 metų terminuotą indėlį „Deutsche Bank“ su 4,5% palūkanų norma, kai man buvo 21 metai. Iki tol tai buvo visos mano santaupos iš darbo.

Kadangi palūkanų normos bankuose vis mažėjo, ieškojau alternatyvų, kur galėčiau gauti daugiau grąžos. Kai 2011 m. pradėjau investuoti į P2P paskolas, startavau nuo 4 000 eurų. Pinigų skolinimo kitiems privatiems asmenims ar įmonėms koncepcija man pasirodė labai įdomi. Aš, taip sakant, esu bankas ir pats sprendžiu, kam noriu paskolinti. Tuo metu man buvo 25 metai.

 

Viena populiariausių investavimo rūšių Lietuvoje yra indėliai, nepaisant itin mažų  palūkanų, ar taip yra ir Vokietijoje?

Indėliai bankuose labai populiarūs ir Vokietijoje. Net su labai mažomis palūkanomis. Tiesa, pastaraisiais mėnesiais palūkanų normos bankuose šiek tiek pakilo dėl aukštesnės bazinės palūkanų normos.

 

Kaip kūrėte savo portfelį? Kada pagalvojote, kad atėjo laikas išeiti iš darbo pilnu etatu?

Prieš palikdamas darbą investavau daugiau nei 70% savo pajamų. Dabar investuoju apie 50% savo pajamų.

Daugiau nei 50% mano portfelio sudaro P2P paskolos privatiems asmenims ir įmonėms. Išskaidžiau savo P2P portfelį skirtingose platformose, bet ne per daug platformų. Taip pat įsitikinu, kad investuoju į skirtingas šalis, jog pasiekčiau geresnę diversifikaciją.

Kai mano pajamos iš P2P portfelio viršijo mėnesines išlaidas, išėjau iš kasdienio darbo, kad daugiau laiko skirčiau investicijoms. Beje, kaip tinklaraštininkas, skiriu laiko parašyti apie savo patirtį P2P srityje. 

Likusią mano portfelio dalį sudaro akcijos, investicijos į startuolius. Taip pat –  šiek tiek tauriųjų metalų ir kriptovaliutų.

22% grynoji grąža 2022 m

Sakėte, kad savo investicijoms skiriate kelias valandas per dieną, o pernai pavyko gauti 22% grąžą iš P2P investicijų, kai didžioji pasaulio dalis būtų labai apsidžiaugusi, jei iš savo portfelio būtų gavę teigiamą grąžą. Kokią strategiją taikote siekdami tokios grąžos?

 

Taip, 2022 m. man pavyko pasiekti geriausią savo P2P portfelio grąžą nuo 2011 m. Nepatyriau jokių didelių nuostolių dėl platformų griūties ir dalyvavau keliose pinigų grąžinimo kampanijose.

Prasidėjus karui Ukrainoje daugelis investuotojų atsargiau investavo į platformas. Dėl šios priežasties daugelis platformų ir skolintojų didina palūkanų normas ir siūlo buyback (liet. nemokių paskolų atpirkimą), kad pritrauktų lėšų.

Esu gana aktyvus investuotojas. Tai reiškia, kad esu aktyvus ir antrinėse rinkose. Daugelis investuotojų nenori, kad savo portfeliuose turėtų vėluojančių paskolų ir tokias paskolas parduoda antrinėje rinkoje. Įvertinu šiuos pasiūlymus ir, jei siūloma nuolaida pakankamai didelė, perku šias paskolas. Daugelio paskolų išieškojimas, kurių įsipareigojimai nevykdomi, užtrunka keletą metų, tačiau vėliau gali būti iš dalies arba visiškai susigrąžintos. Tokiu būdu, jei būsite kantrūs ir įvertinsite duomenis apie nepavykusias paskolas, galite pasiekti didesnę grąžą.

Mano antrinės rinkos prekybos strategija taip pat yra pirkti vėluojančias paskolas su nuolaida ir parduoti jas už savikainą arba mažesne nuolaida praėjus tam tikram laikotarpiui, kai skolininkas sumokėjo reikiamus mokėjimus. Tiesa, taikydami šią strategiją turite turėti kantrybės, nes gali užtrukti mėnesius ar metus, kol gausite mokėjimus iš skolininkų.

Be to, man patinka pirkti paskolas už savikainą su daug laiku apmokėtų įmokų. Jei jau sumokėtos kelios įmokos, įsipareigojimų nevykdymo tikimybė sumažėja.

„Finbee“ turi labai gerą paskolų likvidumą, nes ši platforma turi antrinę rinką. Pirkėjų ir pardavėjų užtenka. Jei man gali prireikti pinigų, galiu lengvai parduoti dideles dabartinių paskolų sumas be jokios nuolaidos. Geroji dalis yra ta, kad „Finbee“ yra viena iš nedaugelio platformų be mokesčių antrinėje rinkoje. Net ir vėluojančias paskolas galiu parduoti, jei man reikia pinigų su nuolaida. Nelabai mėgstu platformas be antrinės rinkos, nes turiu laukti iki paskolos termino pabaigos ir negaliu įsikišti, jei nutinka kažkas blogo. 

 

Kas jums labiau patinka – vartojimo ar verslo paskolos?

 

Apskritai man labiau patinka vartojimo paskolos. Tiesa, kadangi pamačiau gerus „Finbee“ rezultatus, rodančius, kad verslo paskolos dažniau įmokas moka laiku, nusprendžiau investuoti ir į verslo paskolas.

 

Patirtis su nebeveikiančiomis platformomis

 

Atrodo, kad savo P2P investicijas sutelkiate į kelias platformas. Kaip pasirenkate platformas, kuriomis pasitikite? Kokį procentą platformų pasirenkate investuoti arba į kurias ketinate investuoti?

 

Taip, neinvestuoju daugybėje platformų. Man patinka išbandyti platformas su mažesnėmis sumomis. Tačiau turi būti taikomi keli punktai, kad būčiau pasiruošęs investuoti didesnes sumas.

Pirmiausia, man svarbu, kad platforma ar paskolas teikiantis skolintojas gyvuotų jau seniai ir jau būtų pelningas. Mano patirtis rodo, kad senesnės platformos nėra taip pažeidžiamos, palyginti su naujomis platformomis. 

Antra, atidžiai peržvelgiu platformų ir skolintojų metines ataskaitas ir jas vertinu, kad geriau suprasčiau verslo modelį ir įmonę. Kiti klausimai, kuriuos sau užduodu: Kas yra generalinis direktorius? Kokios patirties turi generalinis direktorius ir kiek laiko jis dirba platformoje? Kai platforma yra skaidri, tai suteikia daugiau pasitikėjimo. Kai kurios platformos pateikia išsamios statistikos puslapius. Dar geriau, jei platforma pateikia visą paskolų knygą. Tada galiu pats įvertinti visas paskolas ir taip  nustatyti įsipareigojimų nevykdymo rodiklių ir būsimos grąžos prognozę.

 

Kodėl nustatėte 100 000 eurų ribą? Ką darysite pasiekęs tikslą?

 

Kiekvienai platformai nustačiau 100 000 eurų ribą, nes noriu diversifikuoti savo investicijas. Jei galiu gauti 12% grąžą kiekvienais metais po nuostolių, tai būtų 1 000 eurų kiekvieną mėnesį „Finbee“ pajamų.. Kai mano turtas augs, ateityje galėsiu proporcingai padidinti 100 000 eurų limitą.

Kai pasieksiu 100 000 eurų tikslą „Finbee“, noriu atsiimti palūkanas, bet reinvestuoti grįžtančią paskolos dalį ir mano portfelis bus stabilus 100 000 eurų.

 

Ar žinote, kam norite išleisti savo pinigus iš investicijų?

 

Man reikia dalies pajamų iš investicijų kasdienėms išlaidoms apmokėti. Su kita dalimi norėčiau padidinti visą savo P2P portfelį ir investuoti į kitas turto klases.

 

Ar kada nors svarstėte imti paskolą savo P2P investicijoms finansuoti?

 

Taip, apie tai galvojau. Jei gaučiau paskolą su mažomis palūkanomis, tai padaryčiau. Bet tik tuomet, jei turėčiau kitą turtą ne P2P tokiomis pačiomis ar didesnėmis sumomis, kurias galėčiau parduoti tuo atveju, jei P2P srityje vėluotų mokėjimai.

 

Kokia jūsų patirtis su veiklos nebetęsiančiomis platformomis? Ar pavyko susigrąžinti lėšas? Ar yra kokių nors investavimo formų, kurių nenaudotumėte?

 

Nebuvau labai daug (3 ar 4 skaitmenų sumą) investavęs į veiklą nutraukusias platformas, todėl didelių nuostolių, lyginant su pajamomis, iki šiol nepatyriau. 

Iš „nulūžusių“ platformų atgavau tik šiek tiek pinigų. Daugumos bylų nagrinėjimas teisme užtrunka ilgai ir sunku pasakyti, ar galima ką nors gauti iš nebeveikiančių platformų. Tik jei prieš bankrotą sužinau apie problemas, stengiuosi išsiimti pinigus iš anksto. 

Ypač šiuo metu nenorėčiau investuoti į nekilnojamojo turto projektus, kuriuos dar reikia statyti. Išaugusios išlaidos padidina tikimybę, kad nekilnojamojo turto projektas nebegali būti užbaigtas ir finansavimas gali žlugti. Jei nesuprantu verslo modelio, į jį neinvestuoju. Todėl stengiuosi kuo daugiau sužinoti apie verslo modelį su kiekviena investicija, kad jį suprasčiau.

 

Investicijų geografija

 

Keliose skirtingose šalyse investuojate?

 

Investuoju daugiau nei 20 šalių. Tačiau ne visos šalys pasiskirsto vienodai.

Lietuva yra viena didžiausių investicijų šalių. Man patinka investuoti Lietuvoje, nes P2P platformos reguliuojamos labai seniai. Taip pat  Lietuvoje P2P grąža didesnė nei, pavyzdžiui, kitose Vakarų Europos šalyse.

 

Ar svarstytumėte ir Lietuvos akcijų rinką?

 

Šiuo metu negalvoju apie Lietuvos akcijų rinką. Investuočiau tik tuo atveju, jei Lietuvos akcijų rinka būtų labai smarkiai kritusi. Apskritai aš taip pat investuoju į akcijas, bet kadangi jau esu investavęs į Lietuvos rinką su „Finbee“, nebūčiau diversifikuotas, jei būčiau investavęs ir į Lietuvos akcijų rinką. Man labiau patinka investicijos su stabiliomis ir reguliariomis pajamomis. O naudodamas„Finbee“ ir kitas P2P platformas gaunu reguliarias pajamas be vertės svyravimų kaip akcijų rinkoje.

 

Kaip tikitės, kas būtų su jūsų investicijomis nuosmukio metu? Manau, jums tai būtų pats aktyviausias laikas prekiaujant antrinėje rinkoje? 

 

Nuosmukio metu daugelis investuotojų gali bandyti sumažinti kapitalą P2P platformose, nes jiems patiems reikia kapitalo arba jie nori jį investuoti kitur, pavyzdžiui, į pigesnes akcijas. Tai lemtų didesnes nuolaidas antrinėse rinkose. Aktyviems investuotojams, tokiems kaip aš, būtų geros investavimo galimybės ir labai didelė grąža. Tada būčiau labai aktyvus ir supirkčiau pasiūlymus antrinėse rinkose. Žinoma, reikia kantrybės, bet jei mokėjimo problemos tik laikinos, mokėjimai ateis vėluojant.

 

Kokius mokesčius moka Vokietijos investuotojai?

 

Kiekvienas mokesčių mokėtojas pirmuosius 1000 eurų palūkanų per metus gali uždirbti neapmokestinamas. Virš šios sumos turime sumokėti apie 26% palūkanų pajamų mokestį. Palyginimui, mokestis nuo darbo užmokesčio paprastai yra didesnis. Atlyginimai apmokestinami iki 42 proc. Kuo daugiau pajamų, tuo daugiau apmokestinama procentais.

 

P2P ateitis

 

Kaip, jūsų nuomone, P2P erdvė vystysis per ateinančius 10 metų? Kaip joje save matote?

 

Per ateinančius 10 metų P2P sritis dar labiau įsitvirtins kaip nauja turto klasė. Daugelyje šalių P2P veikla  jau gerai reguliuojama, o šalyse, kuriose dabar nėra reguliavimo,manau,  reguliavimas bus labai pažengęs. 

Be to, manau, P2P skolinimas bus daug geriau žinomas nei dabar. Daugiau asmenų investuos į P2P paskolas savo portfelyje. 

Tikiu, kad po 10 metų vis tiek investuosiu į P2P paskolas, nes tada dar bus galima gauti gerą grąžą. Juk paskolos internetu paklausa visada yra. Nuolat atsiranda privačių asmenų, kuriems reikia kapitalo renovacijai ar skolų restruktūrizavimui. Įmonėms taip pat visada reikia kapitalo, kad galėtų augti..

P2P platformos bankų nepakeis, tačiau tose srityse, kuriose bankams neapsimoka, P2P platformos gali gerokai padidinti rinkos dalį per pigesnes struktūras ir lanksčius pasiūlymus.

 

Kaip vertinate savo patirtį su „Finbee“?

 

Labai gerai. Nuo 2015 m. jau gavau daugiau nei 143 000 eurų palūkanų. Mano paskolos su daugiau nei 60 dienų vėlavimu yra žymiai mažesnės – 23 000 eurų. Mano grynoji „Finbee“ grąža viršija 20%, net jei skaičiuoju savo pradelstas paskolas daugiau nei 60 dienų su visišku nuostoliu. Taigi labai konservatyvūs skaičiavimai.

Vėluojančių paskolų išieškojimas veikia labai gerai, todėl mano įsipareigojimų neįvykdymas nėra nuolatinis praradimas, nes kiekvieną mėnesį gaunu vis daugiau įmokų iš inkasavimo. „Finbee“ rinkoje veikia ilgą laiką, nuo 2015 m., o pati jau keletą metų dirba pelningai, siūlydama labai gerą skaidrumą su visais paskolų knygos duomenimis, todėl galiu bet kada juos peržiūrėti ir įvertinti. Kadangi mano patirtis su „Finbee“ yra labai gera, šiais metais norėčiau padidinti savo portfelį iki 100 000 eurų.

 

Jei turėtumėte patarti naujam investuotojui, koks būtų jūsų pagrindinis patarimas?

 

Mano patarimas būtų pradėti investuoti labai anksti  net su mažesnėmis sumomis, kad kuo anksčiau gautumėte pirmąją patirtį. Jei 2011 m. nebūčiau pradėjęs  investuoti savo pirmųjų 4 000 eurų į P2P, galbūt po to niekada taip ir nebūčiau pradėjęs. 

Nustatykite savo investicijų stebėjimo laiką. Tik tada, kai suprantate investicijų riziką ir verslo modelį, investuokite didesnes sumas. Na, o taisyklė numeris vienas, žinoma, yra: diversifikuokite investicijas į kelias turto klases.

Taip pat gali būti įdomu