Smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) atstovai, stokojantys lėšų naujo projekto įgyvendinimui ar nedidelei investicijai į plėtrą, pagalbos iš banko gali ir nesulaukti. Nedidelė paskolos suma ir didesnė rizika – bankui ne itin patrauklūs veiksniai. Ryžtingai nusiteikusiems smulkiesiems nelieka nieko kito, kaip ieškoti alternatyvių finansavimo šaltinių. Pasaulyje jau pritapusios sutelktinio finansavimo platformos, atrodo, pagaliau atranda kelią į Lietuvos rinką. Tačiau ir čia būtina pasverti riziką ir atitikti kriterijus.
Vaikų klinikos „Mama, aš sergu“ vadovė dr. Indrė Plėštytė-Būtienė pasakoja, kad įsibėgėjus klinikos veiklai Klaipėdoje, pamatė, kad tokių įstaigų, kur būtų tinkamai gydomi vaikai, trūksta visur Lietuvoje. Todėl mintyse gimė idėja atidaryti klinikos padalinį ir Vilniuje.
„2018 metų vasarą man pasiūlė puikias patalpas, kurias galėčiau nuomoti savo klinikai Vilniuje. Kadangi apsispręsti reikėjo greitai, o santaupų neturėjome, teko įkurti padalinį savomis lėšomis. Kadangi patalpų įrengimas, darbuotojų įdarbinimas pareikalavo daug lėšų, reikėjo ieškoti finansavimo šaltinių. Gruodį bus jau metai kaip veikia padalinys, bet iki šiol jo pajamos padengia tik 50 proc. visų reikalingų išlaidų per mėnesį. Bandžiau kreiptis į visus bankus, tačiau pasiūlymai paskolai buvo atmesti, nes neturėjau užstato. Patalpos Vilniuje buvo nuomojamos, ne pirktos. Savo asmeninio nekilnojamo turto, kurį galėčiau užstatyti, neturiu, todėl paskolos gavimas tokiu būdu buvo neįmanomas,“ – įmonės plėtros istorija dalinasi p. Būtienė.
Ji pasakoja, kad finansavimą klinikos veiklai galiausiai atradusi sutelktinio finansavimo platformoje „FinBee Verslui“. Kreiptis į alternatyvų šaltinį paskatino ir žinojimas, kad paskolą gražinti reikės ne, tradiciškai, bankui, bet noriai į pasirinktą projektą investuojantiems žmonėms.
„Pagalba vieni kitiems ir tinkamos investicijos – suderinami dalykai. Man pačiai šis finansavimo būdas buvo bene vienintelis variantas ir labai džiaugiuosi, kad pavyko gauti paskolą. Kadangi mano įmonės teikiamos paslaugos tikrai paklausios, būtent ši paskola leido stabilizuoti įmonės finansinę būklę ir nebijoti plėstis,“ – sako klinikos vadovė.
Svarbu buvo gauti greitai
Pasinaudoję sutelktinio finansavimo platforma, savo veiklą praplėtė ir bokso ir fitneso klubo „City Boxing“ įkūrėjai – sertifikuotas bokso treneris Vitalijus Vasiljevas ir olimpinės bokso rinktinės narys Tadas Tamašauskas. Beveik prieš pusmetį „City Boxing“ persikėlė į naujas patalpas, kur atidarė moderniausią bokso klubą Lietuvoje.
„Įkurdami pirmąjį bokso klubą prieš tris metus negalvojome, kad jis sulauks tokio populiarumo. Visgi greitai pastebėjome, kad žmonėms svarbu ne tik galimybė užsiimti boksu, tačiau ir estetinis klubo vaizdas bei higieniška erdvė, galimybė patogiai persirengti, nusiprausti. Todėl priėmėme sprendimą išlįsti iš rūsio ir persikelti į modernias bei erdvias patalpas“, – pasakoja bendraįkūrėjas p. Vasiljevas.
Norint įkurti moderniausią bokso klubą Lietuvoje, anot jo, vien didelių ambicijų ir santaupų nepakako. „City Boxing“ įkūrėjai, įvertinę savo galimybes ir pasidomėję paskolų sąlygomis, priėmė sprendimą pirmą kartą pasinaudoti sutelktinio finansavimo platforma. Investicijos į klubą siekė apie 70 tūkst. eurų, pusę jų įmonė skolinosi.
„Procesų sklandumas ir operatyvumas mums buvo itin svarbus imant kreditą. Kurdami naują klubą iš viešosios įstaigos tapome uždarąja akcine bendrove, todėl buvome visiškai nauja įmonė ir skolintis iš banko mums būtų buvę sudėtinga. Skolindamiesi per „FinBee Verslui“ platformą su NT įkeitimu, finansavimą gavome per kelias dienas,“ – teigia p. Vasiljevas.
Sporto klubą „City Boxing“ atidariusiai įmonei UAB „Boksas visiems“ finansavimas suteiktas bendradarbiaujant su „Invega“ (UAB „Investicijų ir verslo garantijos“), pagal valstybės verslumo skatinimo programą „Avietė“, galinčią finansuoti iki 40 proc. paskolos sumos, neviršijant 10 tūkst. eurų.
Turi pasverti galimybes
Sutelktinis finansavimas, anot „FinBee Verslui“ vadovo Audriaus Griškevičiaus, pirmiausia ir kuriamas tam, kad smulkusis verslas turėtų alternatyvų skolinimosi šaltinį. Tuo pačiu, taip suteikiama galimybė kiekvienam, sukaupusiam papildomų lėšų, investuoti į paprastą ir suprantamą finansinį instrumentą – paskolą.
„Neretai mūsų investuotojai randa įmones, kurių paslaugomis jau naudojasi ar galėtų pasinaudoti. Pavyzdžiui, tai gali būti šalia esanti kavinė, sporto klubas, o gal ir sveikatos priežiūros įstaiga. Įmonės, į kurių paskolas investuoja keli šimtai žmonių, gauna ne tik finansavimą, bet ir būsimus klientus, kurie tampa tiesiogiai suinteresuoti įmonės sėkme,“ – pasakoja p. Griškevičius.
Vis tik, smulkiosios ir vidutinės įmonės, prieš kreipiantis į sutelktinio finansavimo platformą, turi atlikti namų darbus – įvertinti projekto svarbą, savo galimybes ir rizikas. Minimalūs kriterijai, kuriuos turi pasverti būsimas debitorius – įmonės skolos, klientų/vartotojų atsiliepimai apie paslaugą/prekę ir įmonės veikla užsiimti daugiau nei 3 mėn.
„Pagrindinis platformos uždavinys – atrinkti patikimus paskolų gavėjus, kad tie, kurie investuoja i paskolas, uždirbtų palūkanas ir laiku susigrąžintų investuotas lėšas. Todėl įvertiname visas rizikas: įmonės finansinį tvarumą, rinkos situaciją, vadovų reputaciją. Šiandien apie kiekvieną įmonę yra labai daug informacijos, todėl mes iš savo klientų prašome tik sutikimo gauti sąskaitų išrašus iš banko, kredito biurų informaciją, o visą analitinį darbą atliekame patys. Jau nuo įmonės veiklos starto per pirmus 3 mėn. galime matyti, kokį pinigų srautą įmonei pavyksta generuoti, ir kiek jai saugu paskolinti,“ – sako „FinBee Verslui“ vadovas.
Anot jo, smulkieji verslininkai per greitai nusivilia manydami, kad paskolą gali gauti tik dideli verslai. Platformos klientų sąraše – tiek labai didelės, tiek labai mažos įmonės, besiskolinančios nuo 1 iki 500 tūkst. eurų. Tačiau vadovas akcentuoja, kad ir jaunos įmonės turi nepasikliauti lengva pagalba, o priimti ją atsakingai.
„Dažniausiai joms reikia 5-15 tūkstančių eurų paskolos, o tradiciniams bankams tokios sumos – per mažos, kad būtų įdomios. Mes taip pat nesame greitųjų kreditų bendrovė. Nors įmonės pateikti paraišką gali vieną, o gauti paskolą jau kitą dieną, rekomenduojame labai atsakingai pasverti savo galimybes. Paskola – ne dovana, ją reikės grąžinti. Todėl skolos dydį siūlome auginti po truputį, augant veiklos apimtimis,“ – pabrėžia p. Griškevičius.
Padeda bendradarbiavimas su „Invega“
Sutelktinio finansavimo platforma „FinBee Verslui“ praėjusiais metais suteikė paskolą 179 smulkioms ir vidutinėms Lietuvos įmonėms, kas sudaro 8-10 proc. prašymus pateikusių verslininkų. Neretai prašymą gauti paskolą pateikusiai įmonei tenka luktelti, kol rasis pakankamai investuotojų, kad susirinktų visa įmonei reikalinga suma.
„Sutelktinio finansavimo platforma tik atrenka patikimus paskolų gavėjus ir administruoja paskolos išdavimo bei paskolos susigrąžinimo procesą. Kadangi, pačią paskolą suteikia žmonės ar įmonės, nusprendę, į kokį projektą investuoti savo lėšas, todėl ne visiems besikreipiantiems pavyksta paskolą gauti greitai. Tačiau čia gelbėja „Invega“ (UAB „Investicijų ir verslo garantijos“) programa „Avietė“. Programos lėšos investuojamos į „FinBee Verslui” atrinktas paskolas kartu su kitais investuotojais,“ – sako p. Griškevičius.
Iš viso nuo veiklos pradžios (2015 m. rugpjūčio) platformoje „FinBee“ fiziniai asmenys ir įmonės pasiskolino daugiau nei 20 mln. eurų, platforma turi apie 13 tūkst. investuotojų. Paskolos internetu siekia nuo 1 iki 500 tūkst. eurų su 7 ir 18 proc. metinėmis palūkanomis. „FinBee Verslui“ kol kas yra vienintelė Lietuvoje, teikianti apyvartinių lėšų finansavimo paskolas ir bendradarbiaujanti su „Invega“.
- Griškevičius skaičiuoja, kad kol kas tik apie 4 proc. Lietuvos įmonių domėjosi sutelktinio finansavimo modeliu, nors pasaulyje jis jau populiarus. Daugelis įmonių įpratusios kreiptis į bankus ir nebando ieškoti kitų sprendimų. Galbūt, paprasčiausiai, negavusios paskolų ten, nuleidžia rankas.