Verslo istorija: po priverstinės pauzės, naują sezoną efektyviai startuoti padėjo paskola verslui

 

 

Business handshake for getting a loan

Šiuo laikotarpiu neprarasti pozityvumo, nors ir tenka dalį darbuotojų išleisti į prastovas bei gerokai sumažinti veiklos apsukas – ne dažnas požiūris verslo kasdienybėje. Visgi tokių, kurie pastarųjų metų priverstines pauzes stengiasi išnaudoti efektyviam pasirengimui su nauja jėga startuoti artėjantį sezoną – yra. Netgi ir tokiuose verslo sektoriuose, kurie nukentėjo labiausiai.

UAB „Dairidis“, valdančios Kauno rajone, Ramučiuose, įsikūrusius restoranus „Du“ bei „Skanu kartu“, direktorė Daiva Čapkauskienė skaičiuoja jau 27 metus maitinimo paslaugų srityje. Prisiminusi visą šį laikotarpį, moteris sako, kad patys stipriausi buvo 2018–2019 metai, kai kartu su šeima jie pradėjo valdyti dvi kavines ir šie projektai pasitvirtino šimtu procentu. Iš mažo verslo tuomet per 1,5 metų pavyko tapti įmone su 22 darbuotojais, dideliu klientų būriu ir augančiais užsakymais.

„Prieš daug metų perėmiau mažą kavinukę iš savo mamos. Per tuos darbo metus susidarė didelis klientų ratas, kuris skatino eiti toliau ir keistis. Todėl norėjosi kažko naujo, stilingesnio. 2018 m. atidarėme pietų stalą „Skanu Kartu“, o tuo metu buvusią kavinę uždarėme renovacijai. Norėjosi iš kavinukės sukurti erdvę savo klientams, kurie galėtų pavakarieniauti, praleisti laiką su šeima ir draugais. Ankščiau kavinė priėmė tik dienos pietų klientus. Tad pakeitėme savo aptarnavimo stilių, įvardindami save šeimos restoranu „Du“. Prie įmonės veiklos prisijungė dvi dukros, verslas tampa jau šeimos verslu“, – pasakoja D. Čapkauskienė.

Tačiau gerai išvystytą verslą sustabdė pernai paskelbtas karantinas.

Pirmas ir antras karantinas: skirtingi sprendimai tęsti veiklą

„Paskelbus pirmą karantiną, restorane apyvarta per vieną dieną krito iki 95%. Situacija nepagerėjo ir pabandžius maistą tiekti išsinešimui. Restorano darbuotojus teko išleisti į prastovas, kiti turėjo nedarbingumus dėl mažamečių vaikų. Palikome dirbti tik „Skanu kartu“, nes turėjome įsipareigojimus įmonėms, kurias turėjome maitinti“, – pasakoja verslininkė.

Tuo tarpu antro karantino metu, nors prekyba ir krito iki 60%, moteris restorano „Du“ nusprendė neuždaryti.

„Per pirmą karantiną daug įmonių atleido darbuotojus, aš pasilikau. Per antrą – daug kas nedirbo, nes gavo subsidijas, o man buvo labai gaila klientams pasakyti, kad nedirbsime. Be to, po pirmo karantino buvo labai sunku vėl sugrįžti ir susigrąžinti klientus. Tad likome dirbti su dienos pietumis išsinešimui, kitus darbuotojus išleidę į prastovas“, – komentuoja D. Čapkauskienė.

Moteris sako, kad šis karantinas laisvesnis, nes pavyko iš anksto pasirūpinti atsargomis atlyginimams, apyvartinėms lėšoms, o susidariusios skolos tiekėjams jau ne tokios didelės, kokios buvo per pirmą karantiną.  Tiesa, be papildomo finansavimo užsitikrinti tolesnės veiklos nebūtų pavykę.

Pavyko gauti didesnę paskolą nei tikėjosi

„Per pirmą karantiną mums buvo suteikta lengvatinė paskola, kuri mums padėjo atsiskaityti su tiekėjų skolomis, skirti pinigų reikalingoms apyvartinėms lėšomis, išmokėti atlyginimus. Be to, buvome įsipareigoję ir sutartį pasirašę su vaikų žaidimų aikštelės įrengėjais. Tad galėjome atsiskaityti ir vasarai įsirengti aikštelę. Antro karantino metu pasinaudojome per sutelktinio finansavimo platformą „Finbee Verslui“ išmokama paskola pagal „Avietės“ priemonę ir nemokama beprocente tos pačios sutelktinio finansavimo platformos inicijuota paskola nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams. Už pastarąją pakeitėme darbo įrenginius galinčiais greičiau ir produktyviau pagaminti didelį kiekį porcijų, o tuo pačiu ir palengvinti darbuotojams darbą“, – sako pašnekovė ir papildo, kad pagal „Avietės“ programą pavyko gauti netgi didesnį finansavimą nei patys prašė.

„Mus vertino pagal įmonės finansinius rodiklius. Netgi šiek tiek nustebome – juk prašėme mažiau, o atsirado galimybė pasiskolinti daugiau. Pasinaudojome šia galimybe. Tai dar kartą įrodo, kaip svarbu yra jau prieš tai būti padarius gerą įdirbį. Taip, verslo paskolos turės būti grąžintos, bet, pripažinkime, pasiskolinti tokiomis palūkanomis, kokios yra dabar, anksčiau tikrai nebuvo galimybių“, – įsitikinusi verslininkė.

Team celebrating after getting a loan

Kol kas verslininkė sako negalvojanti apie tolesnį papildomą finansavimą, tikisi, kad užteks to, kuris jau paimtas.

„Dabar išsidėliojome paskolų verslui grąžinimo grafiką ir juo vadovaujamės. Tiesa, pirmą lengvatinę paskolą ėmėme dviem metams, bet po to pasinaudojome galimybe dar metams nemokamai pratęsti. Dabar žingsniuojame į priekį, su naujomis idėjomis labai  laukiame atidarymo. Skaičiuojame taip, kad neišnaudotume visko iki galo, o turėtume šiek tiek atsidėję visiems  būtiniems reikalams. Nesame susistabdę veiklų, todėl vis bent šiek tiek papildome pajamas“, – savo patirtimi dalinasi moteris.

Plačiau: https://www.vz.lt/smulkusis-verslas/2021/05/06/is-virsunes-kietai-klesteleje-kaunieciai-nepasidave-rado-buda-isgyventi-ir-atsinaujinti

Taip pat gali būti įdomu