Keletas naudingų patarimų planuojantiems kreiptis dėl paskolos

Naudingi patarimai planuojantiems kreiptis dėl paskolos

Idealiu atveju kiekvienas žmogus išsiverčia su turimomis pajamomis ir apsieina be paskolų, tačiau XXI amžiuje tai veikiau utopija nei realybė. Skolintis – tikrai nieko blogo, tiesiog reikia iš anksto pagalvoti, kaip paskola paveiks jūsų finansinę būklę, ar skolintis iš tikrųjų reikia ir ar tai nėra tik tuščia užgaida.

Prieš skolindamiesi atsakingai įvertinkite ir tai, kam panaudosite paskolos pinigus. Jei paskolos tikslas – kasdienėms išlaidoms padengti, nes nepakanka uždirbamų pajamų, reikėtų labai gerai pasverti savo galimybes mokėti paskolos įmokas ateityje.

Jeigu jums nuolat pritrūksta pinigų įprastoms reikmėms, paskola problemą išspręs tik laikinai, tačiau tuomet, kai reikės mokėti paskolos įmokas, finansinė duobė tik dar labiau pagilės. Juk ir toliau trūks pinigų, tačiau finansinę naštą dar labiau pagilins paskolos įmokos.

Taigi, verdiktas toks: jeigu jums nuolat pritrūksta pinigų elementarioms kasdienėms išlaidoms, reikėtų neskubėti skolintis, o verčiau peržiūrėti savo išlaidas ir atsisakyti nebūtinų prekių bei paslaugų.

Paskola yra tinkamas pasirinkimas, jeigu pinigų pritrūko tik laikinai, nes galbūt sirgote ir gavote mažesnę ligos išmoką, o gal teko paimti keletą neapmokamų laisvų dienų ir esate tikras, jog artimiausiu metu pajamos grįš į normalų lygį. Tik būtinai įsivertinkite, ar  gaudami įprastas pajamas paskolą sugebėsite grąžinti. Paskolos grąžinimas – vienas iš veiksnių, kurį reikėtų apgalvoti pirmiausia, o ne laikantis požiūrio „ai, kada nors“.

Kada verta imti skirtingų rūšių paskolas?

  • Būsto paskolą imti labiausiai verta tuomet, kai už buto nuomą mokate ženkliai daugiau, nei sudaro mėnesinės paskolos įmokos. Pavyzdžiui, iš banko skolinantis 100 tūkst. eurų 30 m. ir ilgesniam laikotarpiui mėnesinė įmoka sudarytų 400–450 eurų, kai, palyginimui, 2022 m. vidutinė išnuomoto būsto kaina Vilniuje buvo apie 650 eurų. Vadinasi, būstą nuomojantis gerokai permokama, todėl jei tik aplinkybės leidžia, geriau imti paskolą.
  • Paskola būsto įrengimui ar remontui. Jei suplanavote atsinaujinti būstą ar nusprendėte investuoti į efektyvią namų šildymo sistemą ir pasinaudoti valstybės siūloma parama bei sumažinti šildymo sąskaitas, tačiau neturite pakankamai pinigų investicijai, padės paskola būsto remontui. Tokiu atveju gaunama nauda atsvers palūkanas, kurias reguliariai kas mėnesį mokėsite.
  • Paskola automobiliui – tinkamas pasirinkimas, jeigu norite įsigyti transporto priemonę, kuri eikvos mažiau kuro, bus patikimesnė, nesuges ilgesnių kelionių metu ir leis sutaupyti išleidžiant mažiau pinigų remontui. Vėlgi tokia paskola padės palengvinti jūsų kasdienybę.
  • Vartojimo paskola labai pasiteisintų savirealizacijai, taip pat kvalifikacijos kėlimo kursams apmokėti, ypač jei ateityje dėl to galėtumėte daugiau uždirbti. Skolintis verta ir įvairioms mokamoms medicininėms paslaugoms, kurios padėtų ženkliai pagerinti gyvenimo kokybę ir leistų išvengti problemų ateityje (pavyzdžiui, dantų implantavimas, regos korekcija ir panašiai).
  • Verslo paskola – kartais neišvengiama, nes norint, kad verslas augtų, būtinos reguliarios investicijos (finansinės injekcijos). Iš paskolos lėšų galima įsigyti atsargų, įgyvendinti naujus užsakymus ar pradėti intensyvią plėtrą. Jei įmonė yra perspektyvi, kiekvienas investuotas euras gali atnešti net iki kelių kartų didesnę grąžą, tad investicijos atsiperka su kaupu.

O jei jau esate paėmę paskolą, gal verta kreiptis dėl paskolos refinansavimo?

Jei jau turite paskolą, tai dar nereiškia, kad nepalankias sąlygas ir sunkumus turėsite kęsti tol, kol paskolą galutinai išmokėsite. Tūkstančiai klientų, paskolas yra paėmę paskubomis, visko neapgalvoję, mielai perduoda savo įsipareigojimus kitam kreditoriui, siūlančiam geresnes sąlygas (būtent tai ir yra paskolų refinansavimas).

Kas akivaizdžiai rodo, kad vertėtų pasidomėti refinansavimu?

  1. Jei vis sudėtingiau mokėti įmokas, nes jos – neproporcingai didelės. Tokiu atveju naujasis finansuotojas pailgins paskolos grąžinimo terminą, taip sumažindamas įmokas, kartu sumažės ir palūkanų normos (tai pagrindinė priežastis, kodėl pasirenkamas refinansavimas).
  2. Pasiteirauti dėl refinansavimo verta ir tada, kai paskolas valdyti vis sudėtingiau, nes jas mokate keliems skirtingiems finansuotojams, todėl natūraliai tenka mokėti ir didesnius administravimo mokesčius, kas mėnesį atlikti kelis mokėjimus / pavedimus ir panašiai.
  3. Kai išaugo asmeniniai jūsų poreikiai, norite pasiskolinti daugiau pinigų, bet stengiatės išvengti dar vienos paskolos. Šiuo atveju refinansavimas – tai tarsi esamos ir būsimos paskolų sujungimas į vieną.

Patarimas: geriausia dėl refinansavimo kreiptis tuo metu, kai dar nėra pradelstų mokėjimų ir situacija netapo pernelyg komplikuota. Praleidus įmokų mokėjimo terminą neišvengiamai prastėja kredito reitingas, tad paskolas refinansuojančios įmonės negalės pasiūlyti tokių pat patrauklių sąlygų, kokias būtų pasiūliusios iki tol.

Taigi, tiek imant naują paskolą, tiek domintis refinansavimu visuomet rekomenduojame palyginti paskolos pasiūlymus ir kreiptis bent į keletą paskolas teikiančių bendrovių. Lygindami pasiūlymus būkite atidūs, atkreipkite dėmesį į visas sąlygas, nepulkite pasikliauti reklamuojamomis mažomis palūkanomis, greta kurių neretai slepiasi dideli administravimo mokesčiai.

Taip pat gali būti įdomu