Kalėdų planavimo darbai verslui ne retai prasideda vos pasibaigus vasarai. Ne išimtis – ir smulkieji Lietuvos verslininkai, žiemos šventes vadinantys vienu pelningiausių prekymečiu metuose. Natūralaus riešutų sviesto gamintojas „Sviestas sviestuotas“ pasiruošimą pradeda dar ankstyvą rudenį. Skanėstų kūrėja Dovilė Stonė neslepia – priešlaikiniam Kalėdų planavimui tenka skirti nemažai jėgų ir didžiausią dalį investicijų, tačiau viskas labai greitai atsiperka: per šventes uždirbamas trečdalis metinio pelno kompensuoja net ir tokius netikėtumus kaip sniege užklimpęs produktus gabenantis sunkvežimis.
Kalėdos, pasak vienos iš „Sviesto sviestuoto“ įkūrėjų D. Stonės, gamintojui pasijaučia vos pasibaigus vasarai. Tuomet sprendžiama, ką naujo per šventes pasiūlyti klientams, pradedami intensyviausio metų laiko pasiruošimo darbai ir pasižadama sau, kad gruodžio pikas neužklups netikėtai.
Nors, D. Stonės teigimu, šventinė „Sviesto sviestuoto“ komunikacija dar tik laukia pirmojo žiemos mėnesio, to nepasakysi apie investicijas.
„Besiruošdami Kalėdoms gausiai prisipildome sandėlį žaliavų, o tai reiškia, kad tenka trumpam „įšaldyti“ didesnes sumas pinigų nei įprasta. Tačiau šios išlaidos labai greitai atsiperka, nes didžioji dalis žaliavų šventiniu laikotarpiu tampa migdolų, anakardžių ir žemės riešutų sviestu, kuris, atkeliavęs iš nedidelio mūsų fabriko, pavirsta kalėdinėmis dovanomis“, – apie smulkiojo verslo finansų planavimą kalba D. Stonė.
Šiemet įmonė nusprendė skirti dar daugiau investicijų nei įprastai – atnaujino savo įrangą, kuri leis riešutų sviestą gaminti greičiau. D. Stonės teigimu, Kalėdų bumas atpirks ir šią investiciją.
Verslininkė atvira – šiuo metu investuoti tenka ne tik pinigus. Pasiruošimas Kalėdoms reikalauja ir daug jėgų bei tvirto nusiteikimo, mat netikėtumų ne visada pavyksta išvengti.
„Svarbiausia – psichologinis pasiruošimas, o tuomet – visų atsargų papildymas. Nėra nieko baisiau, kaip ko nors pristigti per patį švenčių įkarštį. Esame pritrūkusios kardamono savo kalėdiniam sviestui, etikečių, kažkada teko skubiai pildyti riešutų atsargas, nes sniege įklimpo juos gabenęs sunkvežimis. Stengiamės iš visų šitų situacijų pasimokyti, tačiau didžiausia suprasta gudrybė – tinkamas nusiteikimas. Žinome, kad dirbsime daug, bet tai truks trumpai, o žmonės mėgausis mūsų produktais“, – pasakoja D. Stonė.
„Sviesto sviestuoto“ įkūrėja atskleidžia: per Kalėdas pavyksta uždirbti 30 proc. metinio pelno, tad ir investicijos bei sunkus darbas atsiperka.
Prieš šventes paskolų poreikis išauga dvigubai
Sutelktinio finansavimo platformos „FinBee Verslui“ vadovas Audrius Griškevičius teigia taip pat pastebintis pasiruošimą kalėdinei prekybai – šiuo laikotarpiu padidėja finansinės pagalbos verslui poreikis. „FinBee Verslui“ vadovo teigimu, paskolų prašymų skaičius šiuo laikotarpiu, lyginant su rugpjūčiu ar rugsėju, padidėja beveik dvigubai.
Pasak A. Griškevičiaus, dažniausiai smulkusis verslas skolinasi apyvartinėms lėšoms, norėdamas pasipildyti atsargas ar atnaujinti šventinį asortimentą. Įmonės duomenimis, kalėdiniu laikotarpiu verslininkai į „FinBee Verslui“ dažniausiai kreipiasi 10–15 tūkst. Eur dydžio paskoloms internetu gauti.
„Šiemet skaičiuojame 60 proc. paskolų paklausos bei 15 proc. vidutinės paskolos augimus. Tiek pernai, tiek ir šiemet skolinamasi toms pačioms reikmėms – apyvartinių lėšų papildymui. Tai reiškia, kad vis daugiau verslų atranda alternatyvų šaltinį – sutelktinį finansavimą“, – pastebi A. Griškevičius.
„FinBee“ smulkioms ir vidutinėms Lietuvos įmonėms šiemet iš viso jau išdavė 318 paskolų už 3 mln. Eur.
Iš viso nuo veiklos pradžios 2015 m. rugpjūtį platformoje „FinBee“ fiziniai asmenys ir įmonės pasiskolino daugiau nei 24 mln. Eur. „FinBee Verslui“ per beveik trejus gyvavimo metus smulkiam ir vidutiniam verslui finansuoti suteikė daugiau nei 600 paskolų. „FinBee“ platforma naudojasi daugiau nei 14 000 registruotų investuotojų.